PROJEKT: branża wod-kan
Pierwsza myśl, która przychodzi każdemu po usłyszeniu słów: „projekt badawczo-rozwojowy”, to uczelnia wyższa, instytut badawczy. Są to poprawne skojarzenia, ale na pewno nie dla branży wod-kan. Czym jest w niej więc projekt badawczo-rozwojowy? Z jakich elementów się składa i co jest jego efektem?
Projekt badawczo-rozwojowy
Dawno temu, wysoko rozwinięte kraje doszły do wniosku, że poszukiwanie rozwiązań na zawiłe problemy nie wychodzi w pojedynkę. Najlepsze efekty przynoszą działania zespołowe. Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie czym jest projekt badawczo-rozwojowy, trzeba sięgnąć do definicji samego słowa „projekt”.
W ogólnie przyjętej terminologii jest to ograniczone w czasie przedsięwzięcie podejmowane w celu wytworzenia unikalnego produktu przy wykorzystaniu ograniczonych zasobów. Składa się on z kilku faz: definiowania, planowania, wykonania oraz zamknięcia i rozliczenia. Posiada on zdefiniowane: cele, produkty, harmonogram, zasoby oraz budżet. Za jego realizację odpowiedzialny jest kierownik wraz z zespołem projektowym.
Projekt badawczo-rozwojowy składa się ze wszystkich wyżej wymienionych elementów i stanowi odpowiedz na konkretną potrzebę organizacji bądź rynku. Konieczność jego realizacji wynika głównie z postępu technologicznego, zmian prawnych lub potrzeby rozwiązania złożonego problemu technicznego. Są one krokiem pośrednim pomiędzy badaniami podstawowymi, tzn. w skali laboratoryjnej a pełnym technicznym wdrożeniem. Pozwalają one w skali pół-technicznej (pilotowej) na przetestowanie, sprawdzenie oraz wybór optymalnego rozwiązania. Bardzo często przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań pomijana jest faza badawczo-rozwojowa, która trwa max. 3 lata. Prowadzi to
często do nietrafionych inwestycji niespełniających naszych oczekiwań oraz marnotrawstwa środków finansowych.