Optymalizacja kosztów w Wodociągach Białostockich
O dobrych praktykach związanych z optymalizacją kosztów energii elektrycznej opowiedzą Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich wraz z Adamem Siemienkowiczem - głównym energetykiem Wodociągów Białostockich.
Wykład odbędzie się Pierwszego dnia Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN hotel META Resort Wine & SPA, Szczyrk (8-10 lutego 2023 r.). Wydarzenie organizowane jest przez firmę BMP.
Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w przedsiębiorstwie wod-kan - dobre praktyki na przykładzie Wodociągów Białostockich
Branżę wod-kan cechuje wysoka energochłonność. Szacuje się, że zużywa ok. 1,5 % krajowej produkcji energii. Koszt zakupu energii elektrycznej w przedsiębiorstwie wod-kan stanowi jedną z większych składowych kosztów funkcjonowania. Wysoka energochłonność przekłada się na konieczność optymalizacji procesów technologicznych, a także na poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, dzięki którym firma oszczędza na zakupie energii z sieci dystrybucji. Branża poszukuje coraz bardziej zaawansowanych, proekologicznych i efektywnych energetycznie rozwiązań, aby obiekty infrastruktury technicznej wywierały jak najmniejszy wpływ na środowisko, a jednocześnie sprzyjały obniżeniu kosztów prowadzenia działalności, co przekłada się bezpośrednio na cenę za wodę i ścieki.
W Wodociągach Białostockich średnioroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wszystkich obiektów wynosi około 32 500 MWh, koszty energii stanowią ponad 10 % kosztów ogółem. W Spółce z dużym wyprzedzeniem dokonywane są analizy i podejmowane działania w obszarze ograniczania kosztów zużycia energii. Celem strategicznym jest zapewnienie samowystarczalności energetycznej obiektów.
W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostaną dobre praktyki w tym zakresie, związane ze zrealizowanymi i planowanymi inwestycjami w budowę odnawialnych źródeł energii, tj. farm fotowoltaicznych czy agregatów kogeneracyjnych wytwarzających energię elektryczną i cieplną z biogazu, czy modernizację oświetlenia LED zewnętrznego i budynków, działania związane z optymalizacją procesów technologicznych tak, aby koszt produkcji wody i oczyszczania ścieków był jak najniższy, inne realizowane praktyki, takie jak: udział Spółki w usłudze DSR (rynku mocy), czy prace koncepcyjne w zakresie udziału w klastrze energii i możliwości odkupu energii elektrycznej z miejskiej spalarni odpadów.
***
Organizatorem IX Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma „Kierunek WOD-KAN” i portalu kierunekWODKAN.pl
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie".
Partnerem Strategicznym konferencji została firma Unisoft Sp z o.o.
Rolę Partnera Branżowego objęły:
- Wodociągi Katowickie S.A.,
- Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.,
- Wodociągi Miasta Krakowa S.A.,
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach.
Rolę Patrona Merytorycznego objęły:
- Fundacja Dolnośląskie Forum Wodociągowe,
- Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.
Partnerzy:
- PSI Polska Sp. z o.o.,
- Saint-Gobain PAM
Więcej informacji na www.kierunekwodkan.pl
Komentarze