Wykład ekspercki z udziałem publiczności
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbył się wykład specjalny pt.: „Ekspertyzy konstrukcyjne przewodów wodociągowych gwarancją doboru optymalnej technologii ich bezwykopowej odnowy”, który wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Prof. A. Kuliczkowski zaprezentował podział technologii bezwykopowej odnowy przewodów wodociągowych, która wykorzystywana jest do wymiany, rehabilitacji lub naprawy. Renowację można podzielić na cztery kategorie:
- z wykorzystaniem powłok niekonstrukcyjnych klasy D,
- z wykorzystaniem powłok częściowo konstrukcyjnych klasy C,
- z wykorzystaniem powłok częściowo konstrukcyjnych klasy B,
- z wykorzystaniem powłok konstrukcyjnych klasy A.
Profesor Andrzej Kuliczkowski omówił m.in. przykładowy zakres ekspertyzy konstrukcyjnej przewodu wodociągowego, składający się z następujących etapów:
- zapoznania się z projektem rurociągu, statystyką uszkodzeń, specyfiką i problemami eksploatacyjnymi, co umożliwi przygotowanie szczegółowego programu ekspertyzy,
- wizji lokalnej rurociągu połączonej z badaniami konstrukcji rurociągu (badania materiałowe, parametrów geometrycznych rur i wytrzymałościowych) a także badaniami otoczenia gruntowo-wodnego realizowanymi w odkrywce.
Jak wskazywał w swojej prezentacji prof. A. Kuliczkowski, istotna jest także ocena wnętrza rurociągu, połączona z jego badaniem techniką wideo.
W drugiej części wykładu prezentacja zmieniła się w debatę, w której udział wzięli siedzący na sali uczestnicy konferencji. Odpowiadali na pytania prowadzącego, zadawali mu pytania dotyczące praktycznych aspektów omawianego przez niego zagadnienia.
Wykład odbył się w ramach X Konferencji Naukowo-Technicznej Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN 2019, która ma miejsce 9-10 kwietnia 2019 r. w Wiśle.
Tekst Aleksandra Dik, zdjęcia Szymon Kamczyk, Adventure Media
Komentarze