Partner serwisu
02 lipca 2019

Spotkanie w NFOŚiGW w sprawie współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej z Ukrainą i Białorusią.

Kategoria: Aktualności

W dniu 28 czerwca odbyło się spotkanie w NFOŚiGW w sprawie współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej z Ukrainą i Białorusią. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Centrum Projektów Europejskich oraz Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie".

Spotkanie w NFOŚiGW w sprawie współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej z Ukrainą i Białorusią.

Wśród poruszonych podczas spotkania tematów pojawiły się:

  • MGMiŻŚ poinformowało, że trwają negocjacje porozumienia w sprawie współpracy na wodach granicznych z Białorusią. Jego celem jest utrzymanie i ochrona przed zanieczyszczeniem oraz odpowiednie wykorzystanie wody we wspólnej zlewni obu krajów.
  • MGMiŻŚ poinformowało także o posiedzeniu w sprawie współpracy na wodach granicznych z Ukrainą. Wskazano na konieczność umowy w sprawie współpracy na transgranicznej rzece Bug pomiędzy Polską, Ukraina i Białorusią.
  • MGMiŻŚ organizuje wspólnie z UNESCO projekt na rzecz zlewni Bugu, Niemna, części Sanu. Trwają prace przygotowawcze. Białoruś i Ukraina to beneficjenci projektu (w ramach GEF,- Fundusz na Rzecz Globalnego Środowiska). Polska ma wspierać kraje partnerskie, dzielić się wiedzą, pomagać w dostosowaniu przepisów, organizacji monitoringu. Koszt projektu to 12 mln dolarów.
  • CPE poinformowało o kolejnym forum rozwoju lokalnego w ramach współpracy Polski i Ukrainy, które odbyło się w Truskawcu. Była to okazja do wymiany doświadczeń zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, w ramach regionu karpackiego. Powstała idea opracowania strategii karpackiej w ramach nowej perspektywy finansowej UE.
  • CPE Jest także koordynatorem unijnego projektu Polska-Białoruś-Ukraina funkcjonującego już od 15 lat. Są tu między innymi projekty z zakresu budowy sieci kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków.
  • NFOŚiGW poinformował, iż mógłby zintensyfikować działania na rzecz krajów sąsiednich w ramach wykorzystania środków unijnych na wsparcie Ukrainy i Białorusi. Poszukuje sprzymierzeńców tej idei wśród innych ministerstw (spraw zagranicznych, środowiska). Chce przy tym wspierać polskie firmy.
  • NFOŚiGW poinformował o realizacji memorandum z wodociągami Lwowa i miastem Lwów. Trwają prace przygotowawcze do projektu modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków dla Lwowa. Finansowanie pochodzi ze środków statutowych NF. Ponadto trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla ukraińskich samorządów.
  • NFOŚiGW otrzymał zaproszenie na Eco-Forum we Lwowie (12-13 września br.). Izba została zaproszona do współpracy w działaniach na rzecz tego przedsięwzięcia.
  • MSZ podkreśliło, że współpraca z Białorusią w celu modernizacji infrastruktury wod-kan w zlewni mającej wpływ na wody polskie jest bardzo trudna. Strona polska (MSZ), chciałaby zorganizować model finansowania takich przedsięwzięć (kredyty preferencyjne).
źródło: igpw.org.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ