Zakończyła się Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN
Ponad 150 uczestników związanych z branżą wod-kan, głównie z kadry kierowniczej, wzięło udział w 6 edycji Konferencji Naukowo-Technicznej Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN. Organizatorem spotkania była firma BMP Sp. z o.o.
– Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem to nieustanne poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, umożliwiających jego zrównoważony rozwój. (…) Świat gwałtownie przyspieszył i już nie zwolni. W szczególności od zarządów i kadry kierowniczej zależy, czy wsiądziemy do „uciekającego pociągu zmian” – mówił na otwarciu konferencji Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP.
Pokrótce przybliżył program konferencji, którego część merytoryczną otworzył referat Witolda Sumisławskiego: „20 lat absorpcji środków europejskich w gospodarce wodno-ściekowej. Koniec problemów, czy nowy początek?”, który przedstawił strategiczne wyzwania dla branży. – W ostatnich latach dokonał się gigantyczny skok rozwojowy i technologiczny, a wraz z nimi znaczący wzrost ochrony jakości zasobów wód powierzchniowych – podkreślał referent, który równocześnie zaznaczył, że środki unijne dla sektora powoli wygasają. – Skończył się czas zarządzania nadwyżką, a zaczął czas zarządzania deficytem – mówił. Reakcją branży, wg W. Sumisławskiego, powinna być poprawa efektywności zarządzania majątkiem, konieczna jest też zmiana filozofii myślenia i działania. – Jeśli zabraknie wody w kranach w wyniku suszy, braku środków – „winne” będą wodociągi, jeśli zaleje piwnice, tunele, garaże na skutek nawalnych deszczy – „winne” będą wodociągi, jeśli wzrosną koszty usług skutkiem antropopresji – „winne” będą wodociągi. A więc branża musi zmienić filozofię i sposób działania do zmieniającego się otoczenia tak, aby nikt nie mógł w przyszłości powiedzieć, że wodociągi są winne – podsumował.
Dalsza część programu obejmowała kilkanaście referatów zawartych w czterech panelach: „Być najlepszym. W dążeniu do doskonałości”, „Spółka wod-kan wobec trudnych sytuacji”, „Skąd wziąć pieniądze? Zarządzanie majątkiem”, „Przedsiębiorstwo wod-kan na zmieniającym się rynku”. Podczas konferencji odbyły się również dwa wywiady publiczne: pierwszy z Piotrem Ziętarą – prezesem MPWiK S.A. w Krakowie oraz Alfredem Szylko – prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu, drugi – z Witoldem Ziomkiem, prezesem MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Imprezę zakończył wykład Włodzimierza Zientarskiego, zorganizowany w ramach tzw. Akademii BMP.
VI Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN” odbyła się w dniach 20-21 lutego w Szczyrku. Organizatorem była firma BMP Sp. zo.o., wydawca kwartalnika Kierunek Wod-Kan oraz portalu www.kierunekwodkan.pl.
Patronat merytoryczny nad konferencją pełniły Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Fundacja Dolnośląskie Forum Wodociągowe.
Partnerami branżowymi konferencji były nowoczesne przedsiębiorstwa z branży wod-kan: Aquanet S.A., SAUR Neptun Gdańsk, AQUA S.A., Wodociągi Miasta Krakowa, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. z siedzibą w Kaliszu, Katowickie Wodociągi S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu
Partnerem Złotym był Unisoft oraz S&T.
Komentarze