Partner serwisu
30 czerwca 2022

Hydropolis: „Pasieka Dziadka Tolka”

Kategoria: Aktualności

Od 1 lipca będzie można zobaczyć w Hydropolis wystawę „Pasieka Dziadka Tolka”. To opowieść o ulu, o porządku świata i o cudach natury, o których na co dzień zapominamy.

Hydropolis: „Pasieka Dziadka Tolka”

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis zwraca uwagę w stronę maleńkich owadów, które są jednym z fundamentów ekosystemu. Choć na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół, to ich populacja wciąż maleje, a działalność człowieka skutecznie degraduje ich środowisko naturalne. Największe zagrożenie stanowią środki ochrony roślin, ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu, pasożyty i choroby. A jak mawiał Albert Einstein: „Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół – nie ma też pożywienia dla człowieka”. Dlatego tak ważne jest, by dbać o tę niezwykle ważną pszczelarską sztukę rzemieślniczą, której historia sięga 150 milionów lat.

76% produkcji żywności na całym świecie zależy od pracy pszczół. Jest więc o kogo dbać. W tym roku postanowiliśmy zatem uczyć o tych małych, ale jak bardzo pracowitych  owadach. Wystawa, na którą zapraszamy, pokaże nie z perspektywy ogrodnika czy ogrodniczki, a właśnie z pozycji pszczoły pracę, dzięki której – podobniej jak dzięki wodzie – istnieje życie na ziemi. Właściwe zapylenie roślin przez pszczoły to jedyny sposób na zachowanie bioróżnorodności – mówi Monika Domaradzka, liderka zespołu CEE Hydropolis.

 

Historia życia pszczół w Hydropolis

Od 1 lipca 2022 r. w strefie Wystaw Czasowych w Hydropolis zobaczymy historię życia pszczół, ich wpływ na ekosystem, widoczne skutki niedoboru pszczelego działania oraz pracę w pasiece i sposoby ochrony środowiska. Przedstawienie działalność tych małych owadów to kolejny krok Hydropolis w ekologicznej edukacji.

 

Edykacja ekologiczna

Misją centrum wiedzy o wodzie jest kształtowanie pozytywnych postaw i uwrażliwienie na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, właściciel Hydropolis, od lat prowadzi kampanię informacyjną #PijKranówkę, zachęcając tym samym do rezygnacji z plastiku, jednocześnie edukuje najmłodszych wrocławian dzięki projektowi Akademia Przyjaciół Wody. Z kolei w samym Hydropolis przeprowadzane są liczne warsztaty z recyklingu czy ekologicznego gotowania w duch less waste. Teraz Centrum Edukacji Ekologicznej zwraca uwagę na małych mieszkańców naszej planety, bez których nie mogłaby ona funkcjonować.

Często słyszę pytania: jak zbudowana jest pszczoła, co je, ile żyje, gdzie lata, jak dbać o środowisko, by dbać o pszczoły? O tym wszystkim, o życiu pszczelarza, o bogatej historii pszczół, o środowisku i w końcu o miodzie opowiadamy na wystawie. Dzięki współpracy z CEE Hydropolis stworzymy historię o pszczole i o wodzie, a to będzie niezwykłe połączenie – dodaje Paweł Krawczonek, właściciel Interaktywnej Pasieki Dziadka Tolka.

Uzupełnieniem wystawy są warsztaty, które będą prowadzone w każdą wakacyjną niedzielę, od 3 lipca do 28 sierpnia. Zespół animatorów i animatorek przez kreatywną zabawę przekaże uczestnikom cenną wiedzę na temat pszczół, miodu, pracy w pasiece oraz ochrony środowiska. Elementami warsztatów będzie m.in. rozwiązywanie quizów przyrodniczych połączonych z manualnymi pracami imitującymi pracę w pasiece. Warsztaty będą odbywać się od godziny 11:00 do 18:00.

Wystawa dotycząca fascynującego świata pszczół będzie dostępna do końca sierpnia w cenie biletu do centrum wiedzy o wodzie.

źródło: inf. prasowa
fot. inf. prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ