Adaptacja Szczecina do zmian klimatu
ZWiK w Szczecinie zakończył realizację programu „Adaptacja do zmian klimatu miasta Szczecina”, który rozpoczął się w 2021 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 21,3 mln zł. W ramach inwestycji unowocześniono stację uzdatniania wody, wybudowano i zmodernizowano sieć wodociągową o łącznej długości ok. 11,2 km.
Projekt złożony z kilkunastu zadań inwestycyjnych zrealizowano w prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części miasta. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa jakości i bezpieczeństwa dostaw wody do picia mieszkańcom Szczecina, a poprzez to adaptacja szczecińskiego miejskiego systemu wodociągowego do postępujących zmian klimatu.
W ramach projektu zbudowano i modernizowano ujęcia i stację uzdatniania wody oraz przyłączono do sieci tereny nieobjęte do tej pory infrastrukturą wodociągową. Inwestycje, które zostały ukończone w ramach programu polegały na budowie nowych albo przebudowie istniejących wodociągów. Prace prowadzono m.in. na ulicach: Batalionów Chłopskich, Piechoty, Jaśminowej, Młodzieży Polskiej, Walecznych, Kopernika, Śląskiej, Jana z Kolna, Piotra Skargi. Poważnym zadaniem była też budowa spinki wodociągowej z Załomia do Wielgowa o długości ponad 6 km oraz modernizacja instalacji dezynfekującej ozonem wodę do picia w Zakładzie Produkcji Wody „Miedwie”.
Rzeczowymi efektami realizacji programu jest: unowocześnienie stacji uzdatniania wody na potrzeby komunalne, budowa i modernizacja sieci wodociągowej o łącznej długości ok. 11,2 km i uzyskanie docelowej wydajności komunalnych stacji uzdatniania wody na poziomie 3200 m3/h.
Komentarze