Partner serwisu
24 kwietnia 2023

BIOX – polski producent urządzeń dla branży wodno-kanalizacyjnej i przemysłu

Kategoria: Aktualności

Marka BIOX z Giżycka istnieje na rynku od ponad 30 lat. Produkuje zaawansowane urządzenia przeznaczone w założeniu do oczyszczalni ścieków, ale stosowane z powodzeniem w różnych gałęziach przemysłu i hodowli.

BIOX – jak to się zaczęło?

Jakie były początki przedsiębiorstwa i jak to się stało, że BIOX jest liczącym się polskim producentem w branżach wodno-kanalizacyjnej i przemysłowej? Jakimi produktami konkuruje z innymi, również zagranicznymi, firmami?

Koniec lat 80. ubiegłego stulecia w Polsce to czas nie tylko otwarcia się na nowe technologie, ale i możliwości, jakich w kraju wcześniej nie było - budowania biznesu. Rodzimy przemysł był przestarzały i mało wydajny, a z kolei zagraniczne firmy oferowały produkty wysokiej jakości, ale bardzo drogie jak na polskie warunki.

To dawało szansę tym najbardziej przedsiębiorczym na budowanie całkiem nowej jakości biznesu. Mając doświadczenie w branży, pan Jerzy Kiczyński, (założyciel BIOX) zauważył, że można produkować urządzenia przeznaczone do oczyszczalni ścieków równie dobrej jakości, jak te zagraniczne, ale zdecydowanie tańsze. W 1989 r. założył w Giżycku Zakład Urządzeń Natleniających BIOX. Dwa lata później na rynku pojawił się pierwszy zaprojektowany i wyprodukowany przez BIOX natleniacz strumienicowy.

Pan Jerzy, absolwent Politechniki Gdańskiej, magister inżynier budowy maszyn, konstruktor urządzeń BIOX i autor oryginalnych, opatentowanych rozwiązań, zaangażował się w kolejny projekt i w ten sposób w 1995 r. powstały, a następnie zostały wdrożone do produkcji mieszadła zatapialne HYDRA. Dekantery oraz żurawie kolumnowe pojawiły się jeszcze pod koniec lat 90. W 2005 r. po raz pierwszy zaoferowano natomiast mieszadła o większej mocy TURBO.

Oczywiście natleniacze i mieszadła to nie jedyne urządzenia, które znajdują się w ofercie firmy. Z czasem BIOX rozwinął swoją produkcję, dostarczając odbiorcom kolejne rozwiązania, zaspokajając potrzeby tych przedsiębiorców, którzy nastawieni na innowacje i zmiany nie zawsze mieli budżety na zachodnie, kompleksowe rozwiązania technologiczne.

Dlaczego dziś mieszadła zatapialne BIOX są tak dobre?

Mieszadła zatapialne to najważniejszy produkt marki BIOX - już niebawem będzie on obchodził 30 urodziny. Jego obecna wysoka jakość i zaawansowanie technologiczne to efekt wielu lat starań inżynierów BIOX, a szczególnie pana Jerzego Kiczyńskiego. Oczywiście trzeba podkreślić, że mieszadła HYDRA od początku były naprawdę dobrymi urządzeniami, jednak pan Jerzy postanowił doprowadzić rozwiązanie do perfekcji – w ten sposób marka osiągnęła po pierwsze wysoką sprawność mieszadeł, a po drugie – ich doskonałą, ponadprzeciętną trwałość. Nie można również pominąć bardzo istotnego aspektu samooczyszczania, co oczywiście przekłada się na wydajność urządzeń, wspomnianą trwałość i łatwą eksploatację. A to z kolei bezpośrednia korzyść dla klientów.

Zresztą wysoka użyteczność mieszadeł to jeden z priorytetów marki. Od 20 lat główna konstrukcja mieszadeł pozostaje w niezmienionej formie. Poza nimi BIOX oferuje szereg urządzeń przeznaczonych do współpracy z produktami HYDRA i TURBO.

Nie tylko mieszadła. Kompleksowe rozwiązania zapewniające jakość

Poza mieszadłami BIOX produkuje dziś urządzenia ułatwiające montaż oraz obsługę pomp i samych mieszadeł, a także wiele innych akcesoriów przeznaczonych do oczyszczalni ścieków oraz wykorzystywanych w przemyśle, przetwórstwie spożywczym czy na przykład hodowli ryb. Są to:

- prowadnice mieszadeł, przeznaczone do montażu na ścianie lub dnie zbiornika, samoobsługowe wyposażone we wciągarkę linową oraz samonośne, które nie wymagają kotwienia do dna;

- żurawie stacjonarne (proste, ukośne i składane) i przenośne, które służą do instalacji i obsługi mieszadeł, pomp i innych urządzeń lub podnoszenia oraz opuszczania ciężkich ładunków

- wciągarki linowe ręczne, samohamowne – proste i niewymagające zasilania energią elektryczną, przeznaczone do opuszczania i podnoszenia urządzeń i ciężkich ładunków;

- dekantery do ścieków, których zadaniem jest separacja cieczy i wydajne odprowadzenie ich do innego zbiornika. Urządzenia służą również jako dekantery przemysłowe

- natleniacze, przeznaczone do wzbogacania cieczy w tlen; sprawdzają się nie tylko w oczyszczalniach ścieków, ale również w zbiornikach retencyjnych czy w hodowli ryb, gdzie służą jako natleniacze do stawów;

- zbieracze i zatapiacze flotatów – zbieracze odbierają i odprowadzają zanieczyszczenia (piany, kożuchy) gromadzące się na powierzchni ścieków lub innych mieszanin, natomiast zatapiacze wtłaczają je z powrotem do zbiornika i mieszają ze znajdującą się w nim zawartością.

Jak BIOX wygląda dzisiaj? Rozwój i jakość na skalę światową

Obecnie BIOX ma dwóch właścicieli – pana Jerzego Kiczyńskiego, który zajmuje się w firmie konstruowaniem i ulepszaniem produkowanych urządzeń oraz pana Szymona Kiczyńskiego, również absolwenta Politechniki Gdańskiej, magistra inżyniera budownictwa, menadżera i dyrektora zarządzającego. W 2022 r. firma przeniosła się do nowej siedziby, w której do dyspozycji załogi pozostaje 300 m² powierzchni biurowej, 1000 m² powierzchni produkcyjnej, a także specjalny basen testowy i zewnętrzny plac składowy. Przeprowadzka pozwoliła na zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz podniesienie jakości produkowanych urządzeń. Jakość, zrównoważony rozwój oraz dobre, długofalowe relacje z nabywcami to priorytety marki BIOX, a klienci to doceniają. Już prawie 1,5 tysiąca firm i zakładów w całej Polsce i poza jej granicami korzysta z produktów BIOX.

 

 

źródło: art. sponsorowany
fot. art. sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ