Partner serwisu
04 lipca 2024

Wadowickie Wodociągi już 90 lat dostarczają wodę mieszkańcom!

Kategoria: Aktualności

Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (WPWiK) od 90 lat dostarcza wodę mieszkańcom Wadowic i okolic. To długoletnia tradycja, która przekształciła się w nowoczesną i innowacyjną firmę, dbającą o najwyższą jakość wody i efektywne zarządzanie siecią kanalizacyjną.

Wadowickie Wodociągi już 90 lat dostarczają wodę mieszkańcom!

Rozwój i modernizacja

Zarząd WPWiK, pod przewodnictwem Jerzego Obstarczyka, dokonał znaczących inwestycji w modernizację infrastruktury. Dzięki temu, możliwości przedsiębiorstwa wzrosły do około 13 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę, co pozwala na zaspokojenie bieżącego zapotrzebowania wynoszącego około 9 tysięcy metrów sześciennych. Woda dociera do Wadowic, Wysokiej, Stanisławia Górnego oraz takich miejscowości jak Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska, Tomice, Wieprz i Brzeźnica, obejmując sieć wodociągową o długości ponad 220 km.

Proces uzdatniania wody

Uzdatnianie wody jest kluczowym elementem zapewniającym jej wysoką jakość. Surowa woda pobierana z ujęcia brzegowego oraz drenażowo-infiltracyjnego pod korytem Skawy jest poddawana wstępnemu oczyszczeniu, a następnie filtrowana na złożu kwarcowym i katalitycznym DynaLox. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja za pomocą lamp UV oraz dwutlenku chloru, co gwarantuje usunięcie bakterii i bezpieczeństwo wody dostarczanej do mieszkańców.

Laboratorium kontroli jakości

WPWiK dysponuje nowoczesnym Laboratorium Badania Wody, gdzie codziennie przeprowadzane są kontrole bakteriologiczne i fizykochemiczne. Dodatkowo, jakość wody monitorowana jest przez małże i ryby w specjalnych zbiornikach, co stanowi dodatkową warstwę kontroli.

Sieć kanalizacyjna

Przedsiębiorstwo zarządza także siecią kanalizacyjną o długości 222 km, z 17 pompowniami i 5376 przyłączami. Oczyszczalnia ścieków w Wadowicach może przyjąć średnio 8600 metrów sześciennych nieczystości na dobę. Proces oczyszczania ścieków jest skomplikowany i obejmuje etapy takie jak sedymentacja, reaktory biologiczne i osadniki wtórne. Oczyszczona woda trafia z powrotem do Skawy, a osady poddawane są fermentacji metanowej, co pozwala na produkcję biogazu.

Wyzwania i plany na przyszłość

WPWiK nieustannie dąży do zwiększenia efektywności energetycznej poprzez inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. Mimo trudnych warunków, takich jak pandemia COVID-19, przedsiębiorstwo nie przerywało działalności, kontynuując dostarczanie wody i usuwanie awarii.

Jubileusz 90-lecia

We wrześniu 2024 roku WPWiK obchodzi 90. rocznicę istnienia. Z tej okazji planowane są uroczystości, w tym publikacja historyczna „Człowiek i Woda” oraz film dokumentalny „Kropla za kroplą”. Wadowickie Centrum Kultury zorganizuje wystawę, a pracownicy zostaną uhonorowani medalami za długoletnią służbę.

Wadowickie Wodociągi to przykład firmy, która łączy tradycję z nowoczesnością, dbając o wysoką jakość dostarczanej wody oraz efektywne zarządzanie siecią wodociągowo-kanalizacyjną, przyczyniając się do poprawy życia mieszkańców regionu.

źródło: informacja prasowa
fot. istockphoto
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ