MWiK Bydgoszcz: Powstanie najnowocześniejsze laboratorium w Polsce
3 kwietnia podpisano umowę na rozbudowę laboratorium bydgoskich wodociągów. Dzięki temu będzie można prowadzić jeszcze bardzo szczegółowe badania wody i ścieków zgodnie z polskimi i międzynarodowymi normami, a także spełniać najnowsze unijne dyrektywy w tym zakresie.

Umowa przewiduję rozbudowę i remont obecnego budynku Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków MWiK zlokalizowanego przy ul. Koronowskiej 96. W ramach inwestycji powstanie też całkowicie nowy obiekt przylegający do istniejącego. Wykonane zostaną także wszystkie przyłącza niezbędne do funkcjonowania obiektu oraz ciągi pieszo-komunikacyjne. Projekt zakłada również nowe nasadzenia oraz założenie łąk kwietnych. Inwestycja rozpocznie się w 2025 roku i potrwa dwa lata, a jej koszt wyniesie 33, 6 mln zł.
Nowy obiekt = więcej badań
Rozbudowa i modernizacja obiektów laboratoryjnych jest niezbędna do zapewnienia warunków lokalowych i środowiskowych do wykonywania badań sensorycznych i badań metodami instrumentalnymi. Dotychczasowe obiekty wymagały odświeżenia, a przede wszystkim były niewystarczające do wprowadzania nowych technik pomiarowych i wprowadzania nowych metodyk badawczych rozszerzających zakres badań zgodnie ze zmieniającymi się przepisami unijnymi i polskimi. Poprawiona zostanie funkcjonalność pomieszczeń z zachowaniem zoptymalizowanych ciągów technologicznych, co pozwoli na zdecydowanie lepsze wykorzystanie zasobów Laboratorium i nowego wyposażenia w tym m.in: spektrometru Ramana do badania nano- i mikroplastiku i chromatografu LC-MS/MS do badania m.in. pozostałości farmaceutyków, akryloamidu, bisfenolu-A, kwasów halogenooctowych, mikrocystyny, PFAS-ów.
W nowym obiekcie prowadzone będą badania sensoryczna, mikrobiologiczne, fizyczne i chemiczne wody i wody do spożycia przez ludzi, fizyczne i chemiczne ścieków i osadów ściekowych oraz parazytologiczne osadów ściekowych. Poprawione zostanie też bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników.
Centralne Laboratorium MWiK jest certyfikowaną jednostką, która:
- pobiera próbki wody do spożycia przez ludzi i wody do badań mikrobiologicznych,
- pobiera próbki wody do spożycia przez ludzi i ścieków do badań właściwości fizycznych i chemicznych,
- wykonuje badania mikrobiologiczne wody i wody do spożycia przez ludzi,
- wykonuje badania właściwości fizycznych i chemicznych wody, wody do spożycia przez ludzi, ścieków i osadów ściekowych.
Co roku placówka podczas zewnętrznego audytu prowadzonego przez jednostkę akredytującą zyskuje najwyżej oceny. Nowe, bezpieczne i przystosowane pomieszczenia pozwolą na przeprowadzanie jeszcze większej ilości badań i kontroli, co znacząco wpłynie na wydajność pracy i pewność, że dostarczamy mieszkańcom wodę świetnej jakości oraz odprowadzamy ścieki, które nie wpływają niekorzystnie na środowisko.
Komentarze