Ponad 17 milionów z KPO na inwestycje Wodociągów Chrzanowskich
To kolejne w ostatnim czasie pozyskane przez Wodociągi Chrzanowskie finansowanie. Za ponad 17 milionów złotych spółka wykona szereg inwestycji na terenie ujęcia wody "Lech" w Trzebini oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie.

Umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał w tym tygodniu prezes Wodociągów Chrzanowskich Łukasz Brzózka.
- Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy sfinansujemy szereg inwestycji – zarówno na ujęciu wody „Lech”, jak i w chrzanowskiej oczyszczalni. Mają one dla nas znaczenie nie tylko finansowe, ale przede wszystkim ekologiczne. I co istotne, odpowiadają na wyzwania klimatyczne, takie jak susza oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości odpadów z oczyszczalni, a także zwiększenia produkcji biogazu i energii - wyjaśnia prezes Brzózka dodając, że pozyskane finansowanie to efekt prac przygotowawczych zespołu, który pracował nad dokumentacją przez kilka miesięcy.
Nowa studnia na „Lechu”
Ujęcie wody „Lech” to drugie największe źródło zasilania Wodociągów Chrzanowskich – ok. 1/3 całej produkcji wody pochodzi właśnie z osiedla Siersza w Trzebini. Dzięki środkom z KPO zostanie wybudowana nowa, kolejna studnia głębinowa dla tego ujęcia. Pozwoli to jeszcze efektywniej zarządzać zasobami wodnymi i zapewnić ich ochronę w przypadku wystąpienia suszy hydrologicznej. Aktualnie około 85% wody dostarczanej przez Wodociągi Chrzanowskie pochodzi z własnych ujęć. Inwestycja jeszcze poprawi ten wskaźnik.
Inwestycje na oczyszczalni
Kolejne prace czekają również największą z czterech oczyszczalni Wodociągów Chrzanowskich – tę zlokalizowaną w Chrzanowie przy ulicy Powstańców Styczniowych, a obsługującą oprócz Chrzanowa również większą część Trzebini. Unijne finansowanie zakłada m.in. modernizację obiektów gospodarki osadowej na Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Środki zostaną przeznaczone także na technologie pozwalające zmniejszyć ilość odpadów powstających w procesie oczyszczania ścieków, a także zwiększyć produkcję biogazu i energii na terenie obiektu.
- Już teraz nasz największy obiekt – Grupowa Oczyszczalnia Ścieków – jest praktycznie samowystarczalna energetycznie, dzięki wykorzystaniu potencjału odnawialnych źródeł energii. Kolejne inwestycje zwiększą udział produkcji własnej energii przez naszą spółkę. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku wytwarzaliśmy już samodzielnie ponad 27% energii elektrycznej wykorzystywanej na wszystkich obiektach. Docelowo dążymy do samowystarczalności - podkreśla prezes Brzózka.
Środki na finansowanie projektów pochodzą z preferencyjnej „Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast” realizowanej ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Komentarze