Partner serwisu
29 marca 2022

Zakończyła się kolejna konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

Kategoria: VIII Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

24-25 marca 2022 r., już po raz 8. menadżerowie PEWiK-ów z całego kraju przyjechali do Szczyrku, by wspólnie rozmawiać o problemach i strategiach zarządzania przedsiębiorstwem wod-kan.

Zakończyła się kolejna konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

W spotkaniu wzięło udział ponad 130 uczestników. Wydarzenie obejmowało pięć paneli (w tym 21 wykładów merytorycznych i komercyjnych) oraz tradycyjnie wykład specjalny, który w tym roku wygłosił ppłk Krzysztof Przepiórka.

 

Nowe wyzwania dla menadżerów spółek wod-kan

Pierwszy dzień konferencji odbywał się pod hasłem zmian i wyzwań, jakie w dzisiejszych czasach stoją przed zarządzającymi PEWiK-ami. Nieoczekiwane wydarzenia: zarówno pandemia, wojna w Ukrainie oraz realne zagrożenie cyberataku na infrastruktury krytyczne – wprowadzają zamieszanie, a często i chaos w funkcjonowaniu spółek wod-kan. Następstwem tego stanu rzeczy jest wprowadzanie nowych mechanizmów zarządzania oraz rozszerzenie zakresu kompetencji zarządzających spółkami.

Krzysztof Sarnecki – prezes QUEST Change Managers Sp. z o.o. – w referacie wprowadzającym: „Zarządzanie w środowisku chaosu – nowe mechanizmy, nowe kompetencje”, przybliżył słuchaczom temat potrzeby wyzbycia się starych wzorców zarządzania i nabywania umiejętności uczenia się nowych mechanizmów i narzędzi. Podsumowaniem wykładu był wywiad publiczny z Krzysztofem Sarneckim, o którym więcej można przeczytać TUTAJ.

Panel wprowadzający zamknęła prelekcja prezes zarządu MZWiK w Myślenicach – Katarzyny Burdy: „Menadżer nowych czasów, czyli jak poradzić sobie ze zmianą”. Będąc współczesnym menadżerem trzeba pamiętać, że oprócz takich kompetencji, jak: umiejętność działania pod presją, zdolność nadawania sprawom priorytetów oraz szybkość w podejmowaniu decyzji, bardzo ważna jest i empatia, która polega na szczerości i otwartości w kontaktach z pracownikami. To właśnie empatia decyduje o tym, czy zespół będą podążać za menadżerem, czy nie.

 

Jak zarządzać przedsiębiorstwem wod-kan?

Panel I konferencji skupiał się na dzisiejszych i przyszłych wyzwaniach dla zarządzających spółkami. Pierwszy wystąpił znany w branży prawnik Jędrzej Bujny – przybliżył temat postępowania w sprawie skrócenia taryf, a konkretniej – dokumentowania zmian warunków ekonomicznych we wnioskach oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia. Wskazał, jakie wyzwania są związane ze sposobem prowadzenia postępowania przez regulatora.

W dalszej części głos zabrał Wojciech Stefaniak z firmy Unisoft Sp. z o.o. Omówił aktualny temat dostępnych w Zintegrowanym Systemie Informatycznym narzędzi wspierających procesy zarządcze dla menadżerów przedsiębiorstw wod-kan. Problematykę cyfrowej transformacji w wod-kanie poruszał także Artur Lampart z Sygnity S.A., który przybliżył relację: digitalizacja – automatyzacja – optymalizacja – oszczędność.

Panel zwieńczył referat „Nowoczesne narzędzia IT w zarządzaniu przedsiębiorstwem wod-kan w czasach pandemii” – Adama Niedośpiała z firmy KartGis Sp. z o.o.

Po przerwie odbył się kolejny wywiad publiczny. Tym razem gościem była Beata Wiśniewska – prezes Wodociągów Białostockich Sp. z o.o., a tematem dyskusji – zarządzanie przedsiębiorstwem wod-kan w obliczu zmian. Dyskutowano nie tylko o problemach z ustaleniem taryf, powodującymi znaczne trudności finansowe, ale także o realnym zagrożeniu atakami na infrastrukturę krytyczną, w tym cyberatakami.

 

Jak wykorzystać potencjał pracowników?

Kolejny panel konferencji poprowadził Andrzej Malinowski – prezes Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Jako pierwsza wystąpiła Joanna Kaleta z Wodociągów Miasta Krakowa. Wystąpienie dotyczyło projektu Akademii Kadry Rozwojowej Wodociągów Miasta Krakowa, a dokładniej II edycji cyklu szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe i managerskie. Program został opracowany, aby zapewnić uczestnikom możliwość rozwoju oraz budowania ścieżki kariery zawodowej w Wodociągach Miasta Krakowa. Bazował na rozwoju umiejętności osobistych i przywódczych oraz poznawaniu praktycznego zakresu zarządzania.

Po wystąpieniu nastąpiło uroczyste wręczenie statuetki Przyjaciela Redakcji czasopisma Kierunek WOD-KAN, którą w tym roku otrzymała właśnie Joanna Kaleta – za wieloletnią współpracę z wydawnictwem.

W dalszej części programu znalazły się referaty takie jak: „Technologia Narrowband-IoT. Nowa jakość w telemetrii” – Michała Kluczyńskiego z T-MOBILE POLSKA S.A., „Znaczenie kwalifikacji pracowników w efektywnym i bezpiecznym wykorzystaniu innowacyjnych pojazdów do czyszczenia kanalizacji z odzyskiem wody KAISER” – Adama Żelażewskiego z KanRo Ltd oraz wykład poprowadzony przez dwóch ekspertów: Krzysztofa Witkowskiego z Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. oraz Adama Jeske z firmy RdB.Expert. Wystąpienie dotyczyło Akademii Przywództwa ZWIK jako istotnego elementu kształtowania kultury zaangażowania i współodpowiedzialności w ZWiK w Zielonej Górze.

Panel zwieńczyło wystąpienie Sławomira Sochackiego, który opowiedział o tym, jak można uwolnić potencjał pracowników dzięki platformie Grundfos Utility Analitics.

 

Po obiedzie uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać kolejnego – już trzeciego – wywiadu publicznego. Jego uczestniczką była Aneta Pecyna-Doktór – wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu UNISOFT Sp. z o.o. Więcej o rozmowie – TUTAJ.

 

WOD-KAN w „realu” i „digitalu”

Ostatnią merytoryczną częścią pierwszego dnia konferencji był panel poświęcony wod-kanowi w „realu” i „digitalu”, czyli jak być bezpiecznie gotowym na zmiany. Całość moderował Krzysztof Buczkowski, wiceprezes zarządu Wodociągów Płockich Sp z o.o., który również rozpoczął cykl prelekcji wystąpieniem: „Lider w czasach kryzysu pandemicznego – nowe wyzwania dla organizacji”. Referujący zwrócił szczególną uwagę na proces komunikacji lidera z zespołem oraz na wagę opracowania nadzwyczajnego planu pracy i wizji funkcjonowania organizacji, personelu w czasie kryzysu.

W panelu znalazły się ponadto wystąpienia firm: AIUT Sp. z o.o. („Rozwiązania Smart City IoT AIUT z wykorzystaniem technologii LoRa” – Piotr Durło), Net Complex Sp. z o.o. („Data Loss Prevention (DLP) – Kompleksowa ochrona danych w przedsiębiorstwach wod-kan” – Marek Stasica i Daniel Kowalski) oraz Ścieki Polskie Sp. z o.o. („Cyfryzacja w zakresie obiegu nieczystości ciekłych dowożonych do stacji zlewnych” – Paweł Koprowski i Wojciech Witowski).

 

Kulig Doliną Białej Wisełki

Tradycyjnie wieczorem pierwszego dnia konferencji odbył się kulig Doliną Białej Wisełki. W malowniczej scenerii (wciąż zimowej) oraz w blasku pochodni uczestnicy pojechali bryczkami do Chaty Góralskiej. Wszyscy dobrze się bawili do późnych godzin nocnych.

 

Czy warto poprawiać efektywność?

Drugi dzień konferencji rozpoczął się panelem: „Lepsze wrogiem dobrego? Czyli o tym, że warto poprawiać efektywność”.

Cykl wystąpień otworzył wiceprezes zarządu PWiK Tarnowskie Góry Radosław Czajka, który wskazywał na to, co jest kluczem do sukcesu w zarzadzaniu pracownikami w przedsiębiorstwie wod-kanowym. Razem z managerem ds. komunikacji – Anną Troniną – opisał narzędzia, jakich używa spółka, aby osiągnąć cel w postaci założonych wyników. Dzięki prelekcji słuchacze dowiedzieli się również o tym, jak PWiK w Tarnowskich Górach wspiera potencjał pracowników i zachęca do myślenia w sposób nieszablonowy.

 

Nowoczesne narzędzia

W dalszej części wykładów przedstawione zostały narzędzia, rozwiązania wykorzystywane w przedsiębiorstwach wod-kanowych. O nowoczesnym odwadnianiu osadu ściekowego opowiadał Wojciech Przybyszewski z firmy Flottweg Polska Sp. z o.o. Prelegent zachęcał słuchaczy do tego, by nie bać się wyzwań i korzystać z nowości, jakie oferuje rynek.

O modelach, czyli odzwierciedleniu tego, co się dzieje na ziemi i w sieciach wodno-ściekowych, mówił Michał Żmijewski z firmy DHI Polska Sp. z o.o., który podkreślał, że gdy posiadamy odpowiedni model, możemy przetestować różne rozwiązania i znaleźć te najlepsze ekonomicznie.

Kolejny wystąpił Wiktor Kabatc z PSI Polska Sp. z o.o. z prelekcją: „Cyfrowy bliźniak” w Aquanet – czyli jak w dzisiejszych czasach zdalnie i bezpiecznie zarządzać infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną".

Jak zapobiegać, a nie usuwać awarie? Dzięki systemowi GIS da się to osiągnąć. Jak? O tym opowiadał z kolei Piotr Słomianny z MPWiK S.A. Wrocław: „Serwisy GIS w odpowiedzi na pytania”.

Panel zamknęło wystąpienie prezes Wodociągów Białostockich – Beaty Wiśniewskiej, która wspomniała m.in. o stosowanej w Wodociągach Białostockich metodzie zarządzania procesowego, pomagającej planować i wdrażać konkretne działania.

 

Czy jesteśmy bezpieczni?

Konferencję zakończył referat gościa specjalnego – Krzysztofa Przepiórki, jednego z pierwszych żołnierzy GROM – który w ramach Akademii BMP opowiedział o sposobach zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. Podpułkownik cierpliwie odpowiadał na szereg pytań, jakie w obecnych czasach nurtują zarządzających przedsiębiorstwami wod-kan w kontekście bezpieczeństwa.

 

W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym za udział i mamy nadzieję na spotkanie podczas kolejnych konferencji organizowanych przez firmę BMP. Zapraszamy także do przeglądania bogatej galerii zdjęć z wydarzenia.

Tagi: zwk
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ