Partner serwisu
04 lipca 2023

Oczyszczalnia ścieków w Białymstoku [WYCIECZKA TECHNICZNA]

Kategoria: II Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości

Już dziś zapraszamy na wycieczkę techniczną do oczyszczalni ścieków w Białymstoku, która odbędzie się w ramach II Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości (14 września br., Białystok). Organizatorem wydarzenia jest firma BMP.

Oczyszczalnia ścieków w Białymstoku [WYCIECZKA TECHNICZNA]

O oczyszczalni ścieków

Białostocka oczyszczalnia ścieków, oddana do użytku w 1994 roku (budowę rozpoczęto w latach 70. XX w.), jest największą w północno-wschodniej Polsce, obsługującą ponad 400 000 RLM. Funkcjonuje jako istotny element programu Zielonych Płuc Polski. Docierają do niej ścieki komunalne i przemysłowe z miasta Białegostoku i z terenów przyległych, leżących w dorzeczu rzek Supraśl i Narew, na których znajdują się następujące gminy: Choroszcz, Dobrzyniewo Kościelne, Juchnowiec Kościelny, Supraśl, Wasilków i Zabłudów. Obszar, z którego dopływają ścieki, charakteryzuje się niskim stopniem uprzemysłowienia w porównaniu do innych regionów kraju. Około 95% ścieków stanowią ścieki bytowo-gospodarcze, pozostałe 5% to ścieki przemysłowe pochodzące z różnych przedsiębiorstw.

Oczyszczalnia ścieków w Białymstoku jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną, która stosuje metodę osadu czynnego w procesie oczyszczania ścieków i przeróbkę osadów ściekowych, a także wykorzystuje wytworzony biogaz. Obiekt oczyszcza około 60 000 m3 ścieków w ciągu doby i charakteryzuje się następującymi parametrami: maksymalna przepustowość: 80 000 m3/d, redukcje zanieczyszczeń: BZT5 – 99%, azot – 89%, fosfor – 96%, ChZT – 98%, zawiesina ogólna – 99%.

Modernizacje białostockiej oczyszczalni ścieków

Od momentu otwarcia oczyszczalnia przeszła już kilka modernizacji. W 1999 r. zastąpiono grawitacyjny system odwadniania osadów ściekowych na lagunach otwartych – mechanicznym zagęszczaniem i odwadnianiem. Potem (w latach 2002, 2007 i 2008) zwiększono efektywność usuwania związków węgla i nadmiaru związków biogennych czy unowocześniono układ biogazu oraz obróbki osadu pościekowego. W 2018 r. rozbudowano układ biologiczny oczyszczalni, tj. wybudowano dwa dodatkowe bloki biologiczne o łącznej kubaturze 14 000 m3, napowietrzanych za pomocą aeratorów powierzchniowych, dla przepływu ścieków 80 000 m3/d. W konsekwencji inwestycja umożliwiła utrzymanie jakości ścieków oczyszczonych, w zakresie azotu, na poziomie wymaganym przepisami prawa polskiego i unijnego.

Hermetyzacji i dezodoryzacji wybranych obiektów

W latach 2020-2022 przeprowadzono modernizację polegającą m.in. na hermetyzacji i dezodoryzacji wybranych obiektów, w celu zmniejszenia uciążliwości zapachowej. W ramach inwestycji m.in. wybudowano nowoczesną, całkowicie zautomatyzowaną stację zlewną nieczystości płynnych. Działa tu system zarządzająco-kontrolny przyjmowania ścieków, które wozy asenizacyjne przywożą z całej aglomeracji i spoza niej. W celu ograniczenia emisji uciążliwych zapachów nowa stacja zlewna została w pełni zhermetyzowana oraz wyposażona w instalację usuwania odorów z zastosowaniem lamp UV i filtrów z węgla aktywnego. Taki sam układ oczyszczania powietrza złowonnego mają zagęszczacze osadu surowego. Ponadto uszczelniono je falistym laminatem poliestrowo-szklanym. Pokrycie falistymi płytami z laminatu poliestrowo-szklanego stanowi też konstrukcję hermetyzującą osadniki wstępne oraz komory nitryfikacji i predenitryfikacji. One z kolei mają dwustopniowy system usuwania odorów: pierwszy stanowią zbiorniki z wypełnieniem mineralnym pochodzenia wulkanicznego typu lava rock, drugi – kolumny wypełnione wsadem sorpcyjnym z węgla wysoko aktywowanego. W ten sam sposób przebiega dezodoryzacja w budynku krat (z komorą wlotową ścieków), gdzie na początku oczyszczania ścieków następuje oddzielanie ciał stałych od reszty zanieczyszczeń. Podobnie odbywa się to w obiektach odwadniania osadu i osadu odwodnionego oraz separatorów piasku. Piaskowniki mają dezodoryzację lampami UV i węglem aktywnym, a hermetyzację – pokryciem membranowym z PVC. Dzięki procesom fizyczno-chemicznym, powietrze opuszczające instalację jest pozbawione związków odorowych, głównie siarkowodoru, amoniaku i merkaptanów w ponad 95%.

 

Więcej informacji wkrótce.

***

II Konferencja Naukowo-Techniczna Oczyszczalnie Przyszłości odbędzie się 13-14 września 2023 r. w Białymstoku. Do udziału w konferencji zaprasza organizator – firma BMP, wydawca czasopisma ,,Kierunek WOD-KAN” i portalu branżowego www.kierunekWODKAN.pl

Gospodarzem Honorowym konferencji są Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.

Partnerami Branżowymi zostali:

  • Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN” Sp. z o.o.
  • Wodociągi Miasta Krakowa
  • Wodociągi Katowickie S.A.
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach
  • MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
  • Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

 

Patronat Merytoryczny:

  • Stowarzyszenie "Lubuskie Forum Wodociągowe"
  • Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego

Więcej informacji TUTAJ.

 

fot. Wodociągi Białostockie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ