Partner serwisu
30 listopada 2023

Stop powodzi! Rozbudowano wały przeciwpowodziowe Odry i Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli

Kategoria: Aktualności

Rozbudowane wały przeciwpowodziowe Odry i Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli w województwie lubuskim już służą mieszkańcom. Przeprowadzona przez Wody Polskie inwestycja wzmacnia ochronę przed powodzią ponad 43 tysięcy mieszkańców regionu oraz ich mienia i lokalnej infrastruktury na obszarze 22 kilometrów kwadratowych. W tym roku zakończono też rozbudowę wałów Odry w rejonie miejscowości Wężyska i Chlebowo, poniżej Krosna Odrzańskiego, gdzie zabezpieczono blisko 3 tysiące ludzi.

Stop powodzi! Rozbudowano wały przeciwpowodziowe Odry i Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli

W 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia mieszkańcy Nowej Soli sami zabezpieczali dobytek swojego życia przed kataklizmem. Potem przez lata zabiegali o inwestycję skutecznie chroniącą przed powodzią. Wybudowane przez Wody Polskie wały przeciwpowodziowe to element kompleksowej strategii szerokiej ochrony województwa lubuskiego przed katastrofalnymi skutkami wielkiej wody i pozytywna odpowiedź na apele społeczności lokalnej oraz władz samorządowych.

We współpracy z samorządem ukończono ważną dla mieszkańców inwestycję

Z okazji zakończenia inwestycji, w dniu 24.11.2023 roku odbył się briefing prasowy połączony ze zwiedzaniem nowej przepompowni na Czarnej Strudze. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu RP, Wód Polskich, władz samorządowych, Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wykonawcy inwestycji.

- Jesteśmy po 26 latach od wielkiej wody, Powodzi Tysiąclecia, która nawiedziła m.in. dorzecze Odry. Nowa Sól, jako miasto leżące bezpośrednio nad rzeką, również zostało dotknięte. Mieliśmy zalane tereny przez brak rozbudowanej infrastruktury hydrotechnicznej. Od tego czasu w całym regionie dużo się zmieniło. Po pierwsze ulepszyliśmy swoją infrastrukturę hydrotechniczną. To są nowe odcinki wałów, nowe pompownie, regulacje w dolinie rzecznej. Drugim aspektem jest cel społeczny. Zrobiliśmy wszystko, żeby mieszkańcy byli zadowoleni i mieli jak mniejsze utrudnienia przy realizacji i dostali coś w zamian po tej inwestycji. Zdecydowaliśmy się wykonać drogi serwisowe na części obwałowań w formie asfaltowej, co ma posłużyć rozwojowi turystyki rowerowej. Również wsłuchując się w oczekiwania mieszkańców odbudowaliśmy nową kładkę w rejonie Osiedla Konstytucji. Trzeci cel to aspekt środowiskowy. Uwolniliśmy przestrzeń dla rzeki. Staraliśmy się zostawić teren nietknięty, aby woda mogła się spokojnie rozlewać. Zostawiliśmy też na rozbieranych odcinkowo wałach enklawy drzew. W samym korycie Czarnej Strugi pozostawiliśmy i wybudowaliśmy elementy prośrodowiskowe, które stanowią enklawę dla mniejszych roślin i zwierząt – powiedział Bartosz Wszołek, Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, PGW Wody Polskie.

 - Ukończone projekty w Nowej Soli oraz Wężyskach i Chlebowie to dwa kolejne ważne zadania z zakresu budownictwa hydrotechnicznego, których podjęło się nasze przedsiębiorstwo. Utworzyliśmy silny i sprawny zespół realizacyjny, który od początku do końca był skoncentrowany na wykonywaniu zadań budowlanych. Jednocześnie zarządzanie oboma projektami przebiegała ściśle według wymogów kontraktowych. Ostatecznie dzięki wspólnym wysiłkom oba projekty zostały ukończone w efektywny i bezpieczny sposób z zachowaniem wysokiej jakości i uzgodnionych terminów realizacji – oznajmił Liu Xueqiang, przedstawiciel wykonawcy, firmy Sinohydro.

 

- Dla mnie ta inwestycja jest wyjątkowa, ale chciałem zacząć od tego że jestem pod wrażeniem tej inwestycji, bo obserwowałem ją przez wszystkie etapy jej realizacji. To co sobie wyśniliśmy około 20 lat temu, stało się faktem. Ta inwestycja jest spełnieniem naszych marzeń. Mieszkańcy nowej soli mogą czuć się bezpiecznie i współistnieć z naturą. Mamy jeszcze trochę planów, i wierzymy, że uda nam się je wspólnie zrealizować – podkreślił Wadim Tyszkiewicz, Senator RP.

 

- Dziękuję za realizację tej wspaniałej inwestycji. Musimy pamiętać, aby zabezpieczać mieszkańców przed nawalnymi deszczami, ale jednocześnie tę wodę, która teraz spływa do Bałtyku gromadzić, zatrzymywać, budować zbiorniki – dodał Jerzy Materna, Poseł na Sejm RP.

- Na pierwszym miejscu zawsze jest bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności bezpieczeństwo mieszkańców, ale także bezpieczeństwo działalności rolniczej oraz bezpieczeństwo dla inwestorów, którzy zainwestowali swoje pieniądze w obszary zagrożone powodzią. Tego typu prace są ingerencją w środowisko naturalne, ale wiele rzeczy wykonawca zbliżył do stanu naturalnego. I myślę, że to jest również ta część, na którą zwracamy dziś szczególną uwagę. Należą się słowa uznania wszystkim, którzy zainicjowali te projekty, podejmowali określone działania i wykonali prace dla bezpieczeństwa nas wszystkich – zaznaczył Wojciech Perczak, Wicewojewoda Lubuski.

- Współpraca nad koncepcją ochrony przeciwpowodziowej Nowej Soli była wieloszczeblowa. Poczynając od samorządów wojewódzkich i lokalnych, ale na pewno ta inwestycja nie mogłaby się odbyć bez wsparcia instytucji rządowych. Ta współpraca była bardzo ważna i bardzo dziękuję za wiele lat wspólnej pracy – podsumował Jacek Milewski, Prezydent Nowej Soli.

źródło: Wody Polskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ