Rozpoczęła się III Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości
III Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości, która rozpoczęła się 12 września w Hotelu Boss, poświęcona jest wyzwaniom i perspektywom rozwoju branży oczyszczania ścieków. Blisko 200 uczestników – w tym przedstawiciele świeżo zmodernizowanych zakładów, świata nauki i dostawców rozwiązań – spotkało się w Warszawie, by podzielić się wiedzą i doświadczeniami.
Oczyszczalnia ścieków, jako wielofunkcyjne centrum zintegrowane z infrastrukturą miejską, które nie tylko oczyszcza ścieki, ale również wytwarza energię i zasoby, jak ciepło lub wodę do chłodzenia? To wciąż futurystyczna wizja, która wskazuje jednak kierunek przejścia ze świata walki o kurczące się zasoby i dostęp do energii, do świata efektywnego gospodarowania zasobami w obiegu zamkniętym, z nowymi źródłami pozyskiwania energii odnawialnej. Na praktycznym poziomie Unia Europejska wkrótce wesprze realizację podobnych wizji środkami przeznaczonymi na dostosowanie zakładów oczyszczania ścieków do wymogów Zielonego Ładu.
Spotkanie organizowane przez BMP jest platformą wymiany doświadczeń przedsiębiorstw, które są o kilka kroków do przodu na tej drodze i mogą się podzielić wiedzą, jak efektywnie skorzystać ze środków unijnych na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości.
Rozmowy o oczyszczalni przyszłości
W konferencji bierze udział blisko 200 osób, m.in. z 40 oczyszczalni. Podczas 4 paneli tematycznych odbędzie się 27 prelekcji. Uczestnicy mogą spotkać się z przedstawicielami 22 firm oferujących rozwiązania szeregu problemów modernizacyjnych.
Mateusz Grzeszczuk, Prezes Zarządu BMP, przedstawił program dwudniowego spotkania, w którym znajdzie się wiele referatów zebranych w następujących blokach tematycznych:
- WYWIAD PUBLICZNY (Oczyszczalnia przyszłości, czyli jaka?) z Ireneuszem Majszczykiem, Członkiem Zarządu MPWiK w m.st. Warszawa S. A.
- PANEL WPROWADZAJĄCY: Dla myślących o oczyszczalni przyszłości, z udziałem m.in. dr hab. inż. Krzysztofa Barbusińskiego z Politechniki Śląskiej i dr hab. inż. Bartosza Szeląga z Politechniki Świętokrzyskiej, a także Bartosza Łuszczka z Wodociągów Miasta Krakowa S.A.
PANEL I: Dla zainteresowanych oszczędnościami
PANEL II: Dla planujących inwestycje na oczyszczalni, podczas którego Kamil Olszewski przedstawi przebieg modernizacji w przedsiębiorstwie Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o.
PANEL III: Dla inwestujących w efektywność i optymalizację, kiedy doświadczeniami podzielą się m. in. Anna Remiszewska-Skwarek i Przemysław Kowal z PEWIK GDYNIA Sp. z o.o., a także Paweł Mociak z MPWiK w m.st. Warszawa S.A.
PANEL IV: Dla specjalistów od rozwiązywania codziennych i niecodziennych problemów, z udziałem Przemysława Magdy z Aquanet S.A., Stanisława Zdanowicza z Hydrosfery Józefów sp. z o.o., Sławomira Jankowskiego z PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach / Veolia Woda Polska Sp. z o.o. oraz Joanny Zgórskiej z MPWiK w m.st. Warszawa S.A.
Pierwszy dzień konferencji zakończy nieformalne spotkanie integracyjne.
Honorowym Gospodarzem tegorocznej, trzeciej już, edycji Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości są Wodociągi Warszawskie.
***
III Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości odbywa się w dniach 13-14 września 2024 r. w Warszawie. Gospodarzem Honorowym konferencji jest MPWiK w m.st. Warszawie S.A., a organizatorem firma BMP Sp. z o.o.
W gronie partnerów branżowych spotkania znalazły się czołowe przedsiębiorstwa wod-kan. Są to: Wodociągi Zielona Góra, Wodociągi Białostockie, Katowickie Wodociągi S.A., Gdańskie Wodociągi oraz Wodociągi Miasta Krakowa.
Partnerami wydarzenia są Veolia Woda Polska i Mecana AG. Patronat merytoryczny objęły Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Fundacja Dolnośląskie Forum Wodociągowe.
Komentarze