Partner serwisu
24 września 2024

Branża wobec powodzi - komunikat IGWP

Kategoria: Aktualności

Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" wydała komunikat o sytuacji branży wod-kan w kryzysie powodziowym w południowo-zachodniej części Polski.

Branża wobec powodzi - komunikat IGWP

Dziś realnie czujemy hasło „wodociągowcy wodociągowcom”. Powódź nie zjednoczyła branży wod-kan, bo ona jest zintegrowana od wielu lat w ramach Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Każdego dnia czuć wzajemną pomoc i życzliwość. Wielka woda pokazała jednak, że dzięki wspólnym spotkaniom, wizytom studyjnym, wymianie doświadczeń mamy ze sobą stały kontakt. Dlatego tak łatwo jest teraz uruchomić konkretną i rozsądną pomoc - napisano w komunikacie.

Wśród działań podejmowanych przez IGWP jest utrzymywanie kontaktu z przedsiębiorstwami wod-kan z terenów dotkniętych powodzią. Organizacja pełni rolę swoistej „giełdy informacji”: zbiera informacje o potrzebach i w ramach możliwości odpowiada na nie. Uruchomiono specjalny numer powodziowy (+48 726 298 231) dla poszkodowanych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz firm z branży chcących nieść pomoc. Telefon jest czynny 24 godziny na dobę, pomoc bowiem może być potrzebna w każdej chwili.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 726 298 231 

Aktualnie największym problemem jest brak wody, zarówno tej do picia, jak i do sprzątania na terenach popowodziowych. Uszkodzone sieci wodociągowe muszą być naprawione, często wykonane od nowa lub trzeba zbudować rozwiązania tymczasowe. To niezbędne dla zapewnienia zarówno dostawy wody, jak również jej właściwej jakości.

W wielu przypadkach pomimo bardzo trudnej sytuacji służbom wodociągowym udało się zapewnić bezpieczeństwo dostaw wody czy odbioru i oczyszczania ścieków. Cichymi bohaterami są służby wodociągowe. To setki ludzi, którzy z dużym poświeceniem walczą o ochronę infrastruktury, a po przejściu powodzi, o jej szybkie przywrócenie do sprawności. Pracują nieustannie, często w ekstremalnie ciężkich warunkach. Pomoc przychodzi z różnych części Polski, w tym z przedsiębiorstw wod-kan z: Warszawy, Zielonej Góry, Poznania, Katowic, Krakowa, Jaworzna, Gdańska, Szczecina, Łodzi i Sosnowca.

Między innymi do Wrocławia, Lądka-Zdroju, Jeleniej Góry, Brzegu, Nysy, Kłodzka, Stronia Śląskiego i Ziębic trafiły lub trafią: beczkowozy, wydajne pompy, wozy do czyszczenia kanalizacji, materiały do wzmocnienia infrastruktury, agregaty, pompy, węże i urządzenia do osuszania pomieszczeń.

Poza działaniami natychmiastowymi, jak dostarczanie wody w beczkowozach, zapewnianie wozów dwufunkcyjnych do czyszczenia kanalizacji czy kontenerowych podczyszczalni, przedsiębiorstwa wod-kan będą mierzyć się z naprawami długofalowymi, by móc odtworzyć sieć wodociągowo-kanalizacyjną. To są ogromne koszty, które w normalnych sytuacjach rozłożone są na wiele długich lat budowy sieci. Pomoc będzie potrzebna praktycznie we wszystkich działaniach, w szczególności związanych z odbudową infrastruktury.

IGWP podkreśla, że w tej sytuacji niezbędna będzie pomoc państwa. Szczególnie potrzebne będą rozwiązania prawne pozwalające na szybką odbudowę infrastruktury niezbędnej do bezpiecznego, normalnego funkcjonowania mieszkańców. W tym temacie IGWP również chce pomóc. 

Pełny komunikat znajduje się tutaj

źródło: Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie
fot. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ