Partner serwisu
25 października 2024

Rozpoczęła się rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”

Kategoria: Aktualności

134 mln zł netto na modernizację pompowni ścieków, osadników wstępnych, ale także budowę instalacji Anammox, czyli innowacyjnej technologii, którą opatentowali inżynierowie MPWiK i naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 

Rozpoczęła się rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”

Rozpoczęła się rozbudowa oczyszczalni ścieków "Janówek" we Wrocławiu. To kluczowy element adaptacji infrastruktury Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do rosnącej liczby mieszkańców oraz do coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze. 

We wrześniu 2024 r. Wrocław i cały region najpierw doświadczały niespotykanych wcześniej opadów deszczu, a w konsekwencji skutków powodzi, co uzmysłowiło wszystkim wagę inwestycji. Rozbudowa oczyszczalni ścieków pozwoli lepiej przygotować miasto do tak nagłych zjawisk pogodowych, ale także jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój Wrocławia – jednego z najszybciej rosnących miast w Polsce.

Nieczystości z całego Wrocławia po przejściu przez system kanalizacji trafiają do oczyszczalni ścieków położonej na Janówku. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Ostatnia modernizacja oczyszczalni miała miejsce w 2012 roku i od tego momentu obiekt posiada zdolność oczyszczania ok. 150 tys. m3 ścieków na dobę. Po rozbudowie będzie to aż 209 000 m3 na dobę.

– Nowe technologie, które zostaną wdrożone we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, umożliwią nam bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Zmiany klimatu, w tym wzrost częstotliwości i intensywności nawalnych deszczy, stanowią coraz większe wyzwanie dla wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Rozbudowa oczyszczalni pozwoli na zwiększenie odporności miasta na zmieniające się warunki środowiskowe – mówi Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

 

Pierwszy etap rozbudowy

Rozbudowa oczyszczalni jest realizowana w trzech etapach. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczął i potrwa do grudnia 2026 roku – to rozbudowa części mechanicznej procesu oczyszczania ścieków. Wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik. Zmodernizowana zostanie także pompownia główna ścieków oraz cztery istniejące osadniki wstępne. Ponadto, zostaną wybudowane dwa nowe osadniki wstępne, a rurociągi technologiczne, które łączą obiekty, będą poddane modernizacji. Wykonawca prowadzi obecnie roboty budowlane w obszarze istniejących obiektów mechanicznego oczyszczania ścieków: hala krat, piaskowniki, komora rozdziału. Buduje także nowe osadniki wstępne oraz przebudowuje infrastrukturę biogazową.

– Na rynku działamy już od ponad 30 lat. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad 600 różnego rodzaju kontraktów na terenie całej Polski – mówi Grzegorz Król, prezes Zarządu Inżynierii Rzeszów S.A, która realizuje te prace. – Pierwszy etap rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków to kolejne ciekawe wyzwanie w naszym portfolio, szczególnie ze względu na autorskie rozwiązania MPWiK i Politechniki Wrocławskiej.

Chodzi o budowę instalacji Anammox, czyli innowacyjnej technologii służącej do usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego.

– MPWiK we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało autorskie rozwiązania i posiada dwa patenty na technologię doskonalącą oczyszczanie ścieków ze związków azotu, która pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób poprawi wydajność oczyszczalni ścieków komunalnych – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

W rezultacie wybudowane zostaną obiekty o łącznej kubaturze na poziomie 11 tys. m3. Wartość pierwszej części zadania wyniesie 134 mln zł netto. MPWiK stara się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych, z programu FEnIKS.

 

Kolejne etapy rozbudowy

W drugim etapie rozbudowana zostanie część biologicznego oczyszczania ścieków. Tutaj najważniejszym zadaniem będzie dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonych przepływów ścieków. Ważnym zadaniem będzie także modernizacja siedmiu istniejących osadników wtórnych, budowa nowego osadnika wtórnego oraz wyposażenie osadników w regulatory napływu. Układ napowietrzania wyposażony zostanie w pięć nowych dmuchaw powietrza.

– Przebudowane zostaną także rurociągi pomiędzy obiektami technologicznymi części biologicznej. Wybudowana zostanie instalacja do odzysku fosforu i przebudowana laguna osadowa, czyli awaryjny zbiornik osadu przystosowany do magazynowania odpadów płynnych – mówi Tomasz Konieczny, Dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK Wrocław. Przetarg na to zadanie został już ogłoszony.

Z kolei trzecia część rozbudowy nazywana jest „etapem elektro-energetycznym”, bo dotyczyć będzie zwiększenia mocy oczyszczalni przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanej oczyszczalni.

 

Zrównoważony rozwój

Wrocław nieustannie dąży do tego, aby być miastem nowoczesnym i przyjaznym dla swoich mieszkańców, jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Rozbudowa oczyszczalni ścieków jest kolejnym krokiem w realizacji tej wizji. Wcześniej Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zrealizowało budowę czterech zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 60 tys. m3 w Porcie Południe przy ul. Długiej we Wrocławiu. Zbiorniki pełnią ważną rolę podczas intensywnych opadów deszczu – umożliwiają gromadzenie ścieków nadmiarowych (powstających w trakcie ulew), które następnie są przesyłane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek” w okresie jej mniejszego obciążenia.

 

EFEKTY I KORZYŚCI Z ROZBUDOWY OCZYSZCZALNI:

  • Zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków, możliwość dalszego rozwoju miasta
  • Ograniczenie wykorzystania przelewów burzowych
  • Poprawa stanu środowiska naturalnego, w tym rzeki Odry
  • Odzysk fosforu – pierwiastka, którego zasoby są ograniczone w środowisku naturalnym
  • Pogłębione usuwanie azotu – Anammox, czyli technologia opatentowana przez MPWiK i Politechnikę Wrocławską
źródło: nota prasowa MPWiK S.A. we Wrocławiu
fot. MPWiK S.A. we Wrocławiu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ