Kochankowie z ulicy Kamiennej po renowacji
Minęło 10 lat od umieszczenia płaskorzeźby-fontanny „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Rzeźba, wykonana z brązu, przedstawia parę zakochanych, ukrytych przed deszczem pod ortalionowym płaszczem. Fontanna i płaskorzeźba pilnie wymagały odnowienia.
Ulica Kamienna (obecnie Włókiennicza) to kultowa ulica w Łodzi. Swoją sławę zawdzięcza między innymi piosence Agnieszki Osieckiej zatytułowanej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Minęło właśnie 10 lat od kiedy z inicjatywy grupy artystycznej „Krąg” przy Włókienniczej umieszczono płaskorzeźbę – fontannę „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, zaprojektowaną przez Wojciecha Gryniewicza (autora projektu ławeczki Tuwima z ulicy Piotrkowskiej).
Miejsce filmowców
Ulica Włókiennicza jest też ulubionym adresem filmowców, muzyków i dziennikarzy. W tej scenografii kręciła swój teledysk Kora z zespołu MAANAM. Blisko tydzień spędziła tu ekipa filmu „Miasto 44” a kilka lat temu Agnieszka Holland nagrywała tu sceny do obrazu „W ciemności”. Ulica jest też tłem w „Krollu” Władysława Pasikowskiego i „Tam i z powrotem” ze znakomitymi rolami Frycza i Gajosa. Ulica wielokrotnie zagrała w studenckich etiudach, reportażach telewizyjnych, radiowych. Była wielokrotnie opisywana w prasie. Pod numerem 11. mieszkał tutaj Hilary Majewski, Architekt Miasta Łodzi w latach 1872 – 1892. Jego podpis widnieje na ponad 500 projektach łódzkich kamienic, fabryk, pałaców.
Włókiennicza zmieni oblicze
O atrakcyjności tej ulicy nie możemy jednak mówić tylko w czasie przeszłym. Kamienna, czyli dzisiejsza Włókiennicza ma zmienić swoje oblicze po rewitalizacji całego kwartału ograniczonego ulicami Jaracza, Rewolucji, Kilińskiego i Wschodnią. Planowana jest tu rewitalizacja zabytkowych kamienic, ma również powstać miejski podwórzec.
Źródło i Fot.: ZWiK Łódź