Partner serwisu
13 października 2014

Samowystarczalni

Kategoria: Oczyszczalnie ścieków

W ramach modernizacji w części biologicznej oczyszczalni powstały dwa nowe ciągi oczyszczania ścieków: komory osadu czynnego (KOCz) i nowoczesne reaktory wg opatentowanej technologii C-TECH, będące połączeniem reaktorów SBR z poprzedzającym je selektorem. Przede wszystkim w tych rozwiązaniach w stosunku do poprzednich został zmieniony system napowietrzania z powierzchniowego na drobnopęcherzykowy. Dla reaktorów KOCZ i C-Tech zastosowano do napowietrzania po cztery dmuchawy rootsa o mocy 75 kW na każdy ciąg, dodatkowo do napowietrzania selektora w technologii C-TECH przewidziano dwie dmuchawy o mocy 18,5 kW każda. Zastosowane technologie umożliwiły spełnienie wymagań jakościowych dla ścieków oczyszczonych pod kątem zawartości związków biogennych oraz zmniejszenie energochłonności procesu o około 29% i umożliwiły zaoszczędzenie około 1223 MWh energii w skali roku. W pompowni recyrkulatu i osadu nadmiernego wymieniono stare przewymiarowane pompy o mocy 75 kW, na dopasowane pompy o mocy 18,5 kW. Dodatkowo zmodernizowano rozdzielnię i wyposażono ją w przemienniki częstotliwości. Energochłonność zmniejszyła się o 78%, co umożliwiło zaoszczędzenie 512 MWh rocznie.

W części osadowej powstały dwie nowe komory fermentacyjne o pojemności 5500 m3 każda, z linią ujmowania, oczyszczania i energetycznego wykorzystania biogazu. Przestarzałe kotły zostały zastąpione przez trzy agregaty prądotwórcze, z których dwa posiadają elektryczną moc 345 kW i cieplną 531 kW, natomiast trzeci: 400 kW mocy elektrycznej i 400 kW mocy cieplnej. Stację odwadniania wyposażono w nowe urządzenie – wirówkę o wyższej wydajności hydraulicznej, dającej lepsze efekty odwodnienia. Zmodernizowana oczyszczalnia Tychy-Urbanowice przyjmuje ścieki komunalne będące mieszaniną ścieków przemysłowych odbieranych z zakładów zlokalizowanych na terenie strefy przemysłowej, Browarów Tyskich i Fiat Auto Poland oraz ścieków bytowych pochodzących od mieszkańców miasta. Według projektu wartość ładunku zanieczyszczeń w ściekach dopływających wynoszą 261 265 RLM, natomiast projektowa przepustowość oczyszczalni wynosi 42 000 m3/d. Rzeczywista wartości ładunku wynosi ok. 165 000 RLM, natomiast przepływ ścieków przy pogodzie bezdeszczowej wynosi ok. 26 000 m3/d.

Efekty energetyczne przeprowadzonej modernizacji oczyszczalni przedstawiono na rys. 1 i 2. Uzyskano ok. 10% zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w części biologicznej przy równoczesnym wzroście zużycia w części mechanicznej i osadowej, odpowiednio o 1 i 15 punktów procentowych. Przyrost wynika z zastosowania większej ilości urządzeń do oczyszczania, czego wynikiem są lepsze efekty ekologiczne.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ