Wewnętrzna kontrola wody w świetle prawa
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane do prowadzenia regularnej wewnętrznej kontroli jakości wody.

Wewnętrzna kontrola jakości wody, prowadzona przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, została wprowadzona Ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 85, poz. 729) [1] nowelizującej Ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 72, poz. 747 z póź. zm.) [2]. Dodany do artykułu 5 ustęp 1a zobowiązywał przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne do prowadzenia regularnej wewnętrznej kontroli jakości wody. Szczegółowo zasady jej prowadzenia zostały uregulowane Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DZ.U. Nr 61, poz 417, zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 72, poz. 466) [3].
W §4 rozporządzenia Ministra Zdrowia [3] ustawodawca określa elementy skutecznego systemu kontroli wewnętrznej, obejmującego procedury oparte na:
- badaniu jakości wody,
- informowaniu właściwego inspektora sanitarnego o pogorszeniu jakości wody,
- ustalaniu harmonogramu pobierania próbek wody do badań,
- wykonaniu stałych punktów czerpalnych służących do pobierania próbek wody,
- pobieraniu próbek wody,
- przechowywaniu wyników badań przez okres co najmniej 5 lat.