Klimzowiec według algorytmu
Im więcej zmiennych wpływających na proces uwzględnianych w algorytmie, tym większa szansa na jego optymalne prowadzenie. W celu osiągnięcia wyższych parametrów technologicznych, na Oczyszczalni Ścieków Klimzowiec ma być stworzony zaawansowany system sterowania oparty o matematyczne modele osadu czynnego z szerszym wykorzystaniem urządzeń AKPiA.
Analiza zużycia energii
Po „dotarciu” oczyszczalni rozpoczęto, od wiosny 2012 roku, prace nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej. Pierwszym etapem prac było przeprowadzenie dokładnej analizy zużycia energii w podziale na poszczególne procesy technologiczne. Dokonano weryfikacji możliwości jej pomiaru oraz ustalono o jakie pomiary należy układ rozwinąć. Stworzono instrukcję opisującą zasady odczytu informacji o energii elektrycznej. Obecnie dysponujemy bazą danych, która umożliwia nam ocenę wpływu wprowadzanych zmian w układach technologicznych na zużycie energii.
Dane o zużyciu energii czerpane są z trzech podstawowych źródeł:
• liczników energii diris: napowietrzanie; budynek przeróbki osadów; dział laboratorium i dział transportu;
• przetwornic częstotliwości Mitsubishi (pompy);
• pomiaru czasu pracy urządzeń (mieszadła).
Najbardziej energochłonnymi procesami na oczyszczalni Klimzowiec jest proces recylkulacji wewnętrznej oraz proces napowietrzania ścieków. W pierwszym półroczu 2014 roku procesy te pochłonęły odpowiednio – 22,81% i 21,87% całkowitego zużycia energii. Oba te procesy są związane z usuwaniem azotu: napowietrzanie-nitryfikacja, recyrkulacja wewnętrzna-denitryfikacja. Pierwotnie algorytmy sterowania stosowane na oczyszczalni były bardzo uproszczone. Przykładowo proces napowietrzania ścieków w trybie automatycznym dążył do utrzymania zadanego stężenia tlenu, z możliwością nastawiania pożądanej wartości w porze dziennej i nocnej.