Partner serwisu
12 maja 2015

Zarządzanie z modelem hydraulicznym

Kategoria: Wywiady

– Uważam, że dotychczasowa praca na modelu hydraulicznym przyniosła wymierne efekty ekonomiczne i pozwoliła na podniesienie jakości usług. System informatyczny zarządzania siecią powinien być standardem określającym poziom świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę – mówi Marta Sroczyk, kierownik Działu Rozwoju Technicznego
w Dąbrowskich Wodociągach Sp. z o.o.

Zarządzanie z modelem hydraulicznym

Pierwszy informatyczny model hydrauliczny został wdrożony w Dąbrowie Górniczej w drugiej połowie lat 90. Jak był on udoskonalany?
Wprowadzony przez zespół Politechniki Krakowskiej system korzystał z autorskiego oprogramowania. Program jednak wymagał znacznych uproszczeń i był skomplikowany w obsłudze. W ostatnich latach wprowadziliśmy więc zintegrowany system informatyczny oraz korzystający z mapy numerycznej system hydrauliczny, systemy gromadzenia i wizualizacji danych z monitoringu i systemy umożliwiające analizę odczytów z rejestratorów przepływów i ciśnienia. Zgromadzone w tych programach dane stanowiły podstawę do opracowania nowego, szczegółowego modelu sieci wodociągowej. Prace rozpoczęto w 2010 roku i prowadzono przez okres dwóch lat. Od początku 2012 roku model funkcjonuje w przedsiębiorstwie jako narzędzie codziennej pracy.

Co składa się na ten system zarządzania?
System wodociągowy Dąbrowy Górniczej zaopatruje w wodę ok. 120 tys. mieszkańców. Eksploatowana przez przedsiębiorstwo sieć wodociągowa dostarcza przez ok. 13 tys. przyłączy około 5 mln m3 wody rocznie, przewodami o łącznej długości około 450 km. Obok sieci i przyłączy elementami systemu są trzy ujęcia wody, zbiorniki retencyjne, przepompownie sieciowe i hydrofornie podnoszące ciśnienie, aby dostarczyć wodę do rejonów położonych wyżej, bądź budynków wysokich. Sieć zaopatrywana jest z własnych ujęć głębinowych oraz z sieci magistralnej od zewnętrznych dostawców wody. Miasto podzielono na 11 obszarów. Około 78 proc. całej ilości wody, zarówno z ujęć własnych, jak i zakupionej od dostawców zewnętrznych, dostarczana jest do centrum miasta oraz Gołonoga. Drugim obszarem pod względem wielkości zużycia wody jest północna część miasta, w której skład wchodzą następujące dzielnice: Ząbkowice, Tucznawa, Ujejsce, Antoniów. Pozostałe dzielnice stanowią odrębne mniejsze układy hydrauliczne.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ