Łodzianie mogą śledzić przez szklany wizjer ukrytą pod parkiem rzekę
„Oko Śledzia” to szklany wizjer wmontowany w kanał rzeki Łódki, przez który każdy może zobaczyć w Łodzi ukrytą pod Parkiem Śledzia rzekę.

Płynącą pod Parkiem Staromiejskim rzeka została ukryta w podziemnym kanale w 1918 roku. Od tego czasu nikt, poza pracownikami Wodociągów nie miał okazji widzieć „królowej łódzkich rzek”. Tak więc po blisko 100 latach łodzianie znów zobaczą nurt najważniejszej w historii miasta rzeki. Punkt obserwacji Łódki pracownicy ZWIK przygotowali na 90-lecie powstania swojej firmy i 592. rocznicę nadana Łodzi praw miejskich.
Obecnie Łódką odprowadzany jest z miasta nadmiar wód deszczowych, na odcinku pod Parkiem Śledzia rzeka niesie też wody gruntowe.
„Oko śledzia” stworzono w historycznym miejscu – sięgającym początków średniowiecznej Łodzi. To na rzece Łódce w Parku Staromiejskim istniał staw z groblą i młynem. Na spiętrzonej rzece zbudowano też folusz – dając początek włókienniczej Łodzi. „Oko śledzia” ma przypominać łodzianom o tym, że miasto powstało dzięki wodzie. Kilkanaście rzek, co prawda niewielkich, lecz o dużych spadkach i bystrym nurcie doskonale nadawały się do napędzania pierwszych włókienniczych maszyn. Dzięki wodzie Łódź szybko stała się wielkim przemysłowym miastem.
Źródło i Fot.: www.zwik.lodz.pl