GPW objęło patronatem najstarszego w Polsce hipopotama nilowego
Wywieszona niedawno w jednym z pawilonów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie tablica z hasłem „Hipolit też lubi naszą wodę” informuje, że Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA objęło patronatem najstarszego w Polsce hipopotama nilowego o imieniu Hipolit.

To jedno z największych i najniebezpieczniejszych afrykańskich zwierząt, które całe dnie potrafią spędzać w wodzie. Właściwie opuszczają ją tylko w nocy w celu poszukiwania pożywienia. W wodzie te wielkie ssaki poruszając się z dużą gracją i sprawnością potrafią wstrzymać oddech nawet na 5 minut. Ich oczy i nozdrza są umieszczone wysoko na głowie, co pozwala im widzieć i oddychać kiedy są całe zanurzone. Aby się najeść, hipopotam musi za jednym razem zjeść tyle trawy, ile odpowiada wadze dorosłego człowieka.
Dokumenty, adoptowanego przez GPW, Hipolita jakiś czas temu zaginęły i nie wiadomo, kiedy dokładnie się urodził. Mówi się że najprawdopodobniej w 1963 roku. Od wielu lat mieszka w chorzowskim ZOO , w słoniarni, gdzie jego wybieg składa się z dwóch części i basenów betonowych.
Podobnie jak wszystkie inne hipopotamy ma ok. 3,5-metra długości i 1,5 metra wysokości w kłębie. Głowa jego waży ponad 200 kilogramów, a całe ciało nawet 3 tony. Podobno potrafi rozwierać paszczę do szerokości jednego metra. Śląski Ogród Zoologiczny jest jedną z największych tego typu placówek w kraju i jedyną w regionie. Na powierzchni 50 hektarów żyje ponad 3000 dzikich zwierząt należących do 362 gatunków. Hipopotam z chorzowskiego ZOO jest jednym z siedmiu żyjących obecnie w Polsce tych potężnych afrykańskich ssaków i stanowi niemałą atrakcję dla ponad 300 tys. osób zwiedzających każdego roku śląski ogród.
Źródło i Fot.: www.gpw.katowice.pl