Przebudowa osiemsetki
„Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie” to projekt, którego zakończenie przewidziane jest na drugą połowę roku. Jednym z jego ważniejszych etapów jest przebudowa magistrali Ø800 – strategicznej w zakresie zaopatrzenia w wodę mieszkańców Lublina.
Awaryjna strategiczna magistrala
Magistrala wodociągowa Ø800 o długości 9 km, łącząca Stację Wodociągową Zemborzycka z północnymi dzielnicami Lublina, została zbudowana w latach 1974-1976 z rur żeliwnych kielichowych oraz rur stalowych o połączeniach spawanych. Usytuowanie zasobów wody w południowej części miasta (w tym największej stacji wodociągowej Zemborzycka) powoduje, że magistrala Ø800 ma kluczowe znaczenie dla zaopatrzenia w wodę odbiorców w mieście. Z liczącej 9 km magistrali, 2,1 km przebiega przez dawną pradolinę rzeki Bystrzycy i jest posadowiona w gruntach torfowych o bardzo wysokim poziomie wód gruntowych oraz licznymi przeszkodami terenowymi w postaci:
- koryta rzeki Bystrzycy,
- magistrali kolejowej Lublin -Warszawa,
- przecięcia z dwiema ważnymi arteriami komunikacyjnymi.
Powyższy fragment rurociągu, między innymi z powodu licznych kolizji, został wybudowany z rur stalowych Ø820x12 izolowanych bitumicznie, o połączeniach spawanych. W latach 90. XX wieku na tym odcinku wodociągu miało miejsce wiele awarii, skutkujących wysokimi kosztami naprawy oraz obniżeniem parametru ciśnienia wody dostarczanej dla naszych odbiorców. W związku z tym została podjęta decyzja o wykonaniu niezbędnych prac badawczych i ekspertyz mających na celu określenie aktualnego stanu rurociągu. Badania skuteczności izolacji antykorozyjnej rurociągu wykonane przez firmę Anticorr (rys. 1) oraz ekspertyza rurociągu przeprowadzona przez Wod-Kan Consulting doprowadziły do decyzji o przebudowie magistrali na newralgicznym odcinku.
Po zakończeniu etapu koncepcyjnego, przystąpiono do prac przygotowawczych do przebudowy rurociągu. Aby mogło dojść do jego wyłączenia, musiały zostać zrealizowane działania wykonawcze polegające na dozbrojeniu układu sieciowego w odpowiednią armaturę umożliwiającą założony przesył wody pomiędzy poszczególnymi strefami ciśnienia, włączenia do miejskiego systemu wodociągowego tzw. osiedlowych studni głębinowych oraz przebudowy układu zasilającego Pompownię „Ruta”, bezpośrednio współpracującej z główną Stacją „Zemborzycka”. Dopiero po wykonaniu powyższych działań można było przystąpić do realizacji zadania.