Partner serwisu
11 grudnia 2015

Wzięli wodę na warsztat

Kategoria: Ciekawostki

Podczas warsztatów ekologicznych na obiektach wodociągowych 1229 uczniów z województwa świętokrzyskiego zawarło przyjaźń z wodą. Wykonując eksperymenty naukowe, wczuwając się w naukowców i dokonując samodzielnych obserwacji młodzi ludzie nauczyli się, że wodę należy traktować jak przyjaciela – poznawać, szanować i chronić. W piątek w siedzibie Staropolskiego Klastra Wodnego podsumowano wielki program edukacji ekologicznej „Woda Twoim Przyjacielem”.

Wzięli wodę na warsztat

Pomysłodawcą Programu edukacji ekologicznej „Woda Twoim Przyjacielem – poznaj szanuj chroń” jest Stowarzyszenie Staropolski Klaster Wodny. Działa ono w Kielcach i zrzesza świętokrzyskie firmy wodociągowe oraz środowisko naukowe regionu. Jednym z celów jest właśnie edukacja ekologiczna i kształtowanie postaw szacunku i dbałości o wodę. I są na ten cel kreatywne pomysły oraz pozyskane środki.

Stowarzyszenie zorganizowało w 2015 r. konkurs fotograficzny o wodzie, na który 100 uczestników przysłało blisko 500 zdjęć. Prawdziwym wyzwaniem logistycznym były warsztaty edukacyjne, w których uczestniczyło 60 grup uczniów z województwa świętokrzyskiego, w sumie 1229 dzieci. Na swoje działania Staropolski Klaster Wodny uzyskał 90 % dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Kielcach.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Wodociągach Kieleckich, gdzie ma siedzibę Stowarzyszenie, podsumowano dotychczasową realizację Programu. Wzięli w niej udział mali uczestnicy warsztatów, pedagodzy, prezesi firm wodociągowych i koordynatorzy. Wszyscy potwierdzali, że sprawdził się pomysł na edukację o ekologii, gdzie pozwala się uczniom dokonywać samodzielnych odkryć, badań i obserwacji.

Warsztaty edukacji ekologicznej pn. ”Woda Twoim Przyjacielem – poznaj szanuj chroń” odbywały się od października do grudnia 2015 r. i były skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej z województwa świętokrzyskiego. W warsztatach wzięło udział 1229 dzieci, podzielonych na 60 grup ze szkół w: Kielcach, Zagnańsku, Masłowie, Staszowie, Końskich, Pińczowie, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej i Sandomierzu. W ramach warsztatów każda z grup otrzymała zadanie wczucia się w naukowców i odkrycia: jak w 2015 roku ludzie chronią i dbają o wodę. Wyposażeni w specjalnie przygotowane broszury edukacyjne, wędrowali po obiektach technologicznych prowadzeni przez wodociągowych specjalistów w roli koordynatorów. Każda grupa otrzymała także na własność walizkę ekobadacza do samodzielnego wykonywania prób wody w szkołach. Walizka pozwala na przeprowadzenie 500 badań wody, ścieków i gleby i była wykorzystywana podczas warsztatów. Wartość takiej formuły uczenia o wodzie doceniają nauczyciele. Dyrektor Zespołu Szkół w Tumlinie Barbara Domagała podczas konferencji prasowej chwaliła edukację doświadczalną. – Taka forma nauki doskonale uzupełnia edukację zza szkolnej ławy, bo jest dla dzieci przygodą, wycieczką i dużym przeżyciem oczywiście na plus. Uczniowie lepiej zapamiętują te rzeczy, które mogli odkryć samodzielnie. Po warsztatach powstało w naszej  szkole koło badaczy przyrody, gdzie wykorzystujemy odczynniki z podarowanej nam walizki ekobadacza. Dziękujemy za inspirację, jaką była bezpłatna możliwość spotkania naszych uczniów z ekologią wody w tak nowoczesnym wydaniu.

W Stowarzyszeniu powstał również pomysł dla tych wszystkich, którzy lubią obserwować i fotografować swoje codzienne doświadczenia z wodą. W sierpniu tego roku został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny, którego tematyka dotyczyła oczywiście wody. Wyłoniono 10 laureatów, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe (w postaci sprzętu fotograficznego). W konkursie wzięło udział blisko 100 uczestników z całego województwa, co zachęciło władze Stowarzyszenia do potraktowania prac małych pasjonatów fotografii jak profesjonalnych fotografów.

Mówi Prezes Stowarzyszenia SKW Henryk Milcarz:

- Podjęliśmy decyzję o uhonorowaniu wszystkich uczestników i taka okazja nadarza się 16 grudnia 2015 roku w Galerii Winda przy Kieleckim Centrum Kultury, gdzie organizujemy wystawę prac konkursowych połączoną z promocją wyjątkowego albumu poświęconego realizacji projektów unijnych przez Wodociągi Kieleckie. I dodaje: Konfucjuszowi przypisywane są bardzo mądre słowa, które mają świetne zastosowanie dla edukacji ekologicznej: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż – zapamiętam. Pozwól mi działać, a zrozumiem.” Po 60 spotkaniach z młodymi ludźmi, podczas których realizowaliśmy jedną z misji dla których powołane zostały spółki wodociągowe, już dziś stwierdzamy, że ta praktyczna metoda edukacji się sprawdziła. I zapowiadamy kolejne edycje konkursu i warsztatów w nowym roku 2016 r.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ