Pierwsi
Pierwsi w Polsce wykorzystali dwutlenek chloru do dezynfekcji wody, pierwsi wprowadzili monitoring ujęć z możliwością sterowania. Zaangażowali się również w projekt dostosowania Radomia – jako pierwszego miasta w Polsce – do zmieniającego się klimatu. O „kosmicznych” projektach mówi Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu.

• Słyszał pan, że znaleziono dowody na występowanie wody na Marsie?
Słyszałem. To przełomowe odkrycie. Woda wiąże się z życiem, więc może i tam jakieś formy zostaną odnalezione…
• Wyobraża sobie pan budowę tam wodociągu?
Problemem byłaby i grawitacja, i ekstremalne temperatury. Czytałem o tym odkryciu pobieżnie, więc nie wiem nawet, czy możliwe jest korzystanie z miejscowej wody… Cóż, ważny jest fakt, że coś się odkrywa, za parę lat może znajdziemy jeszcze ciekawsze rzeczy…
• Wodociągi Miejskie w Radomiu również wprowadziły „kosmiczne” rozwiązania.
Na owe czasy – rzeczywiście przełomowe. Jako pierwsi w Polsce wykorzystaliśmy dwutlenek chloru do dezynfekcji wody – jest bezpieczniejszy, a ponadto nie wchodzi w reakcję ze związkami humusowymi. Pamiętam, jak przyjeżdżały do nas delegacje z wodociągów, które stosowały chlor gazowy, co wiązało się z szeregiem problemów i zagrożeń. My również mieliśmy awarię, która przyspieszyła naszą decyzję. Pierwsi w kraju wprowadziliśmy też monitoring ujęć z możliwością sterowania – już w 1992 roku. Odbywało się to wówczas z wykorzystaniem linii telefonicznych. Komputer zbierał parametry z ujęć i wysyłał do dyspozytora. To był szok! Z telefonu komórkowego mogłem zmienić chlorowanie na ujęciu.
• Dziś trudniej czymś „kosmicznym”, nowym, innowacyjnym zaskoczyć branżę, bo poziom technologiczny się wyrównał.
Faktycznie, wówczas było łatwiej, bo branża dopiero się rozwijała. Wciąż jednak pracujemy nad usprawnieniami, nowymi rozwiązaniami. Myślę natomiast, że wrażenie w branży robi program inwestycyjny zrealizowany w ostatnich latach przez naszą spółkę. To – przypomnę – ponad 240 km sieci wod-kan. To modernizacja ujęć wody oraz oczyszczalni ścieków.
Cały wywiad ukazał się w magazynie "Kierunek WOD-KAN" 4/2015.