Partner serwisu
23 grudnia 2015

Muzeum Wodociągów w Lesznie ma nowy eksponat

Kategoria: Ciekawostki

Jest to pokrywa włazu kanalizacyjnego wykonana z żeliwa. – Jest ona o tyle nietypowa, że widnieje na niej napis niemiecki z datą 1912 r. – mówi Maciej Apolinarski z działu Sieci Wodociągowej i Kanalizacyjnej.

Muzeum Wodociągów w Lesznie ma nowy eksponat

Pokrywa włazu kanalizacyjnego została zdemontowana z ul. Marcinkowskiego. Nie była już stabilna, więc stwarzała zagrożenie dla pojazdów jadących ulicą. – Musieliśmy wymienić tą pokrywę, ponieważ klawiszowała, czyli ruszała się robiąc przy tym hałas – wyjaśnia M. Apolinarski.

Napis na zdemontowanej pokrywie świadczy, iż pochodzi ona z okresu, kiedy rozpoczęto budowę systemu kanalizacyjnego ówczesnej Lissy, czyli Leszna. Za prace budowlane odpowiadał miejski radca budowlany H. Ramspeck. Cytując profesora Mirona Urbaniaka: "Zbudowana w przededniu I wojny światowej (w latach 1912-1914), kanalizacja ogólnospławna dla Leszna była ostatnią inwestycją samorządową w zakresie technicznej infrastruktury komunalnej w okresie zaboru pruskiego oraz najdroższym tego typu przedsięwzięciem. (...) dwa lata później z powodu wybuchu I wojny światowej, byłoby to już niemożliwe i nie sposób nawet dywagować, kiedy Leszno doczekałoby się kanalizacji. Wraz z ukończeniem jej budowy, miasto ostatecznie weszło w XX stulecie (...)" [Urbaniak M., Modernizacja infrastruktury Miejskiej Leszna, Poznań 2009, str. 484 - 485].

Wiele podobnych pokryw jest jeszcze zainstalowanych na ulicach Leszna. Na dzień dzisiejszy zarówno ich stan techniczny, jak i stabilność nie budzą zastrzeżeń. Natomiast pokrywa zdemontowana z ul. Marcinkowskiego, która jest częścią historii MPWIK, zostanie zakonserwowana i umieszczona w Muzeum Wodociągów w Lesznie.

Źródło i fot.: MPWiK Leszno

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ