Otwarcie nowej siedziby WFOŚiGW w Gdańsku
Decyzję o zmianie siedziby zarząd WFOŚiGW w Gdańsku podjął w 2011 roku. Powstał budynek modelowy, w którym zastosowane zostały innowacyjne, zaawansowane technologicznie rozwiązania. Zielony dach, instalacje fotowoltaiczne, obiekt otwarty na wodę i tereny zielone, energooszczędny, podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej – przy budowie wykorzystane zostały najnowsze rozwiązania niskoenergetyczne oraz przyjazne środowisku. W wyniku zastosowanych technologii, rocznie mniej o 62 tony dwutlenku węgla trafiać będzie do atmosfery.

Nowa siedziba WFOŚiGW w Gdańsku jest wizytówką działań proekologicznych w dziedzinie inwestycji budowlanych. Nowoczesny i efektywny energetycznie budynek promuje odnawialne źródła energii oraz inauguruje dobre praktyki w budownictwie obiektów użyteczności publicznej w województwie pomorskim. Miejsce, dotąd zaniedbane zyskało blask. Inwestycja przyczyniła się do rewitalizacji tej części śródmieścia Gdańska.
Południowa ściana i dach budynku pokryte są panelami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 39,76 kW, dzięki czemu biurowiec może wytworzyć rocznie nawet o 11 % więcej energii elektrycznej, niż jest w stanie zużyć. Dzięki dwukierunkowemu rozliczeniu z dostawcą, gdy wyprodukowanej zostanie więcej energii niż zużytej, nadwyżka trafi do sieci. Gdy nasłonecznienie jest mniejsze, np. w miesiącach zimowych, biurowiec pobierze z niej brakującą energię.
Dodatkowo budynek zaprojektowano tak, by zimą nie tracił ciepła, a latem nie nagrzewał się. Fasada południowa składa się z części wewnętrznej stanowiącej ocieplenie budynku oraz elewacji kaskadowej. Pozwala to na cyrkulację powietrza między dwoma częściami, co stanowi izolację i przed mrozem, i przed nadmiernym nasłonecznieniem. Parametry izolacji termicznych ścian, dachu oraz posadzek znacznie przewyższają wymagania obowiązujących norm. Parametry eksploatacyjne budynku są nadzorowane i sterowane przez centralny system zarządzenia tzw. BMS (Building Management System). Pozwala on na bieżącą analizę zużycia mediów i produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych oraz ich optymalizację. Dzięki temu możliwe jest znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
W budynku, przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, oprócz biur znajdują się również sale konferencyjne i edukacyjne. W otoczeniu obiektu pojawią się hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. W planach jest również stacja ładowania samochodów elektrycznych.
Budowa nowej siedziby WFOŚiGW trwała niespełna rok, a koszt całej inwestycji wraz z kosztem dokumentacji technicznej wyniósł ponad 7 mln zł.
Źródło i fot. www.wfosigw.gda.pl