Partner serwisu
11 maja 2016

Album o katowickich wodociągach

Kategoria: Ciekawostki

Właśnie ukazał się album pt. „Wodociągi i kanalizacja Katowic”. Autorem publikacji jest Grzegorz Grzegorek, znany śląski tropiciel historycznych tajemnic i ciekawostek z różnych dziedzin życia mieszkańców województwa śląskiego. Nawet poszukiwacze sensacyjnych ciekawostek znajdą w nim coś dla siebie.

Album o katowickich wodociągach

Na bogato ilustrowanych stronach albumu znajdujemy wiele informacji i opisów związanych z dostarczaniem wody dla Katowic zarówno interesujących badaczy dziejów, jak i mieszkańców ciekawych, w jaki sposób do ich kranów dociera woda do picia. 

Olbrzymi zastrzyk dobrze podanej wiedzy o industrialnym rozwoju stolicy Górnego Śląska, wzbogaconej o unikatowe zdjęcia, pokazuje, że woda była u początków rozwoju nowoczesnej historii Katowic. Była - jak pisze autor- żywiołem, nad którym nie potrafiono długo zapanować, której zasoby w czasach powojennej rabunkowej gospodarki niszczono, by potem, niejako wracając do korzeni, przywrócić ją miastu i mieszkańcom. 

Historia nie tylko katowickich, ale i śląskich wodociągów opowiedziana w albumie prezentuje zatem w niezwykle ciekawy sposób możliwości i duży potencjał śląskiego skarbu wodnego, jakim opiekuje się i zarządza Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Nawet poszukiwacze sensacyjnych ciekawostek znajdą w nim coś dla siebie. Dowiedzą się na przykład o tym, że jednodniowa produkcja wody pitnej z Zakładu Produkcji Wody w Goczałkowicach zaspokaja potrzeby życiowe jednego człowieka na 4 lata, a maksymalna jednodobowa produkcja wystarczy na wypełnienie basenu o powierzchni 10 ha i głębokości 2 metrów. Jednoroczna zaś wielkość produkcji wody z ZPW w Goczałkowicach(w tonach) jest taka sama jak produkcja węgla kamiennego w średniej wielkości kopalni w ciągu 20 lat.

źródło: GPW
fot. GPW

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ