Partner serwisu

Delta Hybrid – Firma Aerzen przedstawia pierwszą na świecie serię sprężarek rotacyjnych

Kategoria: Oczyszczalnie ścieków

Dzięki doświadczeniu w konstruowaniu dmuchaw z tłokami obrotowymi zdobywanemu od roku 1868 oraz sprężarek śrubowych wytwarzanych od roku 1943 firma Aerzen wyznacza nowe standardy w zakresie jakości i innowacji w zakresie urządzeń z tłokami obrotowymi z dwoma wałami. Dzięki temu fabryka maszyn z Aerzen zalicza się do pionierów w technice kompresorowej i jest obecnie jednym z wiodących producentów na świecie.

Delta Hybrid – Firma Aerzen przedstawia pierwszą na świecie serię sprężarek rotacyjnych

    Unikalna wiedza obejmująca dwa obszary: dmuchawy z tłokami obrotowymi i sprężarki śrubowe dała podstawę do stworzenia nowej, przełomowe  technologii przyszłości Delta Hybrid i pierwszej na świecie serii sprężarek rotacyjnych.
    Seria Delta Hybrid stanowi efekt synergii technologii dmuchaw i sprężarek, a dzięki połączeniu zalet konstrukcji obu systemów oferuje zupełnie nowe możliwości w sprężaniu i rozprężaniu powietrza oraz gazów obojętnych.
    W sumie 7 patentów i zgłoszeń patentowych czynią z Delta Hybrid jeden z najbardziej innowacyjnych produktów w technologii kompresorowej. Z punktu widzenia efektywności energetycznej w niskich zakresach ciśnień najlepiej sprawdzają się dmuchawy Rootsa, a w wyższych sprężarki śrubowe.

Fot. 1. Stopień śrubowy sprężarki rotacyjnej Delta Hybrid

    Koncepcja agregatu opiera się na znanych i popularnych urządzeniach serii Delta (Delta Blower i Delta Screw) firmy Aerzen, które stale są rozwijane.
    W czasie 10 lat pracy urządzenia około 90% sumarycznych kosztów cyklu życia kompresora to zużywana  energia. Dlatego podczas opracowywania nowej serii sprężarek rotacyjnych szczególną uwagę zwracano na zwiększenie efektywności energetycznej w celu znacznego zredukowania kosztów zużycia energii i emisji CO2. 
    Idealne połączenie obu technologii: dmuchaw z tłokami obrotowymi oraz sprężarek śrubowych doprowadziło do powstania pionierskiej technologii Delta Hybrid, która w porównaniu z tradycyjnymi kompresorami może się pochwalić efektywnością energetyczną wyższą o niemal 15%.
    Nowa sprężarka rotacyjna przeznaczona do pracy przy różnicy ciśnień do  800 mbar składa się ze ślimakowego tłoka dmuchawy 3+3 z opatentowanym napędem wielostrumieniowym, a dla ciśnień do 1500 mbar – ze specjalnego tłoka sprężającego 3+4 przeznaczonego do zastosowania przy niskich ciśnieniach. Dzięki temu w zależności od konkretnego zastosowania i zakresu ciśnień do dyspozycji jest najlepszy pod względem efektywności energetycznej rodzaj sprężarki. Zoptymalizowany otwór wlotowy i wylotowy gwarantują idealny strumień powietrza w sprężarce oraz redukują straty powodowane przez strumienie wsteczne. Powietrze wlotowe zasysane jest po zimnej stronie agregatu, a dodatkowa izolacja akustyczna po stronie tłoczącej zwiększa sprawność sprężania. Ponadto wersja Delta Hybrid z napędem pasowym kryje w sobie znaczącą korzyść wynikającą z precyzyjnego określenia warunków pracy. Należy pamiętać, że największe oszczędności daje energia, która wcale nie musi być zużywana, np. wzrost wielkości strumienia o 5% oznacza zwiększenie zużycia energii o 5%.

Fot. 2. Sprężarka Delta Hybrid w obudowie dźwiękochłonnej. Otwarte drzwi obudowy umożliwiają wgląd w szczegóły budowy agregatu.

    Dzięki temu nowa seria urządzeń Delta Hybrid pod względem efektywności energetycznej jest w pełni porównywalna z turbosprężarkami, a dzięki swej konstrukcji dostosowanej do indywidualnych potrzeb w porównaniu z techniką turbosprężarek oferuje znaczące korzyści urządzenia wyposażonego w tłoki wirujące:
 • szczególnie korzystny stosunek ceny do wydajności znacznie poniżej kosztów inwestycji, zużycia energii i konserwacji porównywalnej turbosprężarki lub sprężarki śrubowej;
• duży zakres regulacji (25–100%) z optymalną sprawnością w zakresach pracy z częściowym obciążeniem;
• jedynie nieistotne wahania wydajności w stosunku do turbosprężarki, także przy różnych temperaturach na wejściu (tryb pracy letniej i zimowej) lub wahaniach ciśnienia;
• niskie koszty konserwacji i serwisowania;
• trwała konstrukcja łożysk (trwałość 60 000 godzin pracy Lh10, również przy maksymalnym obciążeniu);
• niska temperatura sprężonego powietrza wylotowego dzięki doskonałej gospodarce termicznej, zwarta budowa i montaż „ściana w ścianę”, automatyczne napinanie paska przez przegubowy wspornik silnika, obsługa od strony czołowej, kontrola stanu oleju z zewnątrz również przy pracującym urządzeniu, niski poziom hałasu, przystosowane do montażu na zewnątrz.
    Podobnie jak poprzednia generacja urządzeń seria Delta Hybrid wyróżnia się absolutną niezawodnością i trwałością. Podczas pracochłonnych i kosztownych prac badawczych w Aerzen opracowano nowe uszczelnienia napędów i komór tłoczenia, które minimalizują naturalne zużycie. Dodatkowo opatentowano nowe łożysko, które gwarantuje trwałość przekraczającą 60 000 godzin pracy Lh 10 (przy różnicy ciśnień 1000 mbar).
    Identycznie jak w przypadku znanej i popularnej serii urządzeń Delta Blower tłumik akustyczny urządzenia Delta Hybrid redukuje poziom dźwięku wyłącznie poprzez przekierowanie strumienia powietrza. Świadomie zrezygnowano z materiału absorbującego, który ściera się w czasie pracy. Taka konstrukcja gwarantuje, że podłączone do niego  instalacje nie zostaną zanieczyszczone. W ten sposób minimalizuje się nakłady na kosztowne konserwacje, a nawet zapobiega ograniczeniom produkcji.
    Dalsze zalety nowej serii urządzeń Delta Hybrid to możliwość wyboru zastosowanego wentylatora napędzanego mechanicznie lub elektrycznie, silnik EFF1/IE2 lub lepszej klasy energetycznej o niskim zużyciu prądu w standardzie oraz podwojenie zalecanego okresu wymiany oleju do 16 000 godzin pracy Lh 10 w przypadku stosowania nowego specjalnego oleju firmy Aerzen: Delta Lube.

Fot. 3. Sprężarka rotacyjna Delta Hybrid w obudowie dźwiękochłonnej umożliwiającej instalację agregatów „ściana w ścianę”.

    Sprężarki rotacyjne firmy Aerzen mogą być również wyposażone opcjonalnie w nowy układ sterowania AERtronic, który dzięki swej modułowej konstrukcji oferuje odpowiednie rozwiązanie do każdego zastosowania. Ponadto do serii urządzeń Delta Hybrid firma Aerzen oferuje tzw. rozwiązanie „All-in-One“ ze zintegrowaną przetwornicą częstotliwości i stopniem mocy. Po podłączeniu zasilania i rurociągu urządzenia są gotowe do pracy.
    Nowe agregaty serii Delta Hybrid zostały stworzone do wszystkich zastosowań, gdzie tłoczone jest powietrze i gazy obojętne niezawierające cząsteczek oleju, jak np. w oczyszczalniach ścieków, w przemyśle chemicznym, w technice elektroenergetycznej lub do transportu i rozładunku materiałów drobnoziarnistych. Nowa seria sprężarekę rotacyjnych przeszła z powodzeniem trwające przez trzy lata szeroko zakrojone testy w najcięższych warunkach naturalnych w różnych dziedzinach zastosowań u klientów firmy Aerzen, którzy zgłaszali zapotrzebowanie na nowe urządzenia, i została dopracowana do stanu umożliwiającego wprowadzenie jej na rynek. W nowej serii Delta Hybrid aktualnie dostępnych jest 12 modeli o wydajności objętościowej od ok. 110 m³/h do 4200 m³/h oraz nadciśnieniu do 1500 mbar bądź podciśnieniu do 700 mbar zależnie od wielkości sprężarki.

Więcej informacji na stronie:
www.aerzen.pl

Artykuł sponsorowany

Artykuł został opublikowany w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 2/2011

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ