Partner serwisu

Wietrznie w Tychach. Modernizacja stacji napowietrzania. Instalacja nowoczesnych dmuchaw na łożyskach powietrznych

Kategoria: Oczyszczalnie ścieków

W ostatnich miesiącach na oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice został zrealizowany projekt modernizacji istniejącej stacji dmuchaw dla reaktorów C-Tech. Inwestycja polegała na wymianie pięciu starych dmuchaw typu Roots’a na nowe urządzenia oraz na remoncie budynku. Głównym założeniem inwestycji było docelowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i kosztów obsługi, a co za tym idzie obniżenie kosztów eksploatacyjnych systemu napowietrzania reaktorów C-Tech.

    Ostatecznie wybrano nowoczesne dmuchawy TurboMAX dostarczone przez firmę ASPAMET. Dmuchawy posiadają wysokosprawne łożyska powietrzne, które nie wnoszą dodatkowych strat mechanicznych. Nie wymagają również, podobnie jak całe urządzenie, żadnych dodatkowych układów smarnych i olejowych. Łożyska tego typu od dawna wykorzystywane były między innymi w lotnictwie wojskowym i cywilnym w wysokoobrotowych turbinach silników odrzutowych. Stosunkowo od niedawna zaczęto stosować je na masową skalę również w zastosowaniach alternatywnych, jak np. w turbodmuchawach. W trakcie pracy nie dochodzi do kontaktu pomiędzy częściami wirującymi, a wał maszyny lewituje, ślizgając się po poduszce powietrznej. W dmuchawie TurboMAX nie są wymagane zewnętrzne układy sprężonego powietrza, a poduszka generowana jest w wyniku dużych prędkości obrotowych, rzędu 30 000 obr/min. Innymi łożyskami dostępnymi na rynku, które również są bezstykowe i nie wymagają dodatkowych  układów smarnych oraz olejowych, są łożyska elektromagnetyczne. Jednak budowa i eksploatacja dmuchaw z tymi łożyskami jest bardziej skomplikowana i kosztowna. Niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej do wytworzenia odpowiedniego pola elektromagnetycznego, a ze względów technicznych wymagane są dodatkowe czujniki monitorujące pozycję wału. Również koszty ewentualnej naprawy czy wymiany łożysk są znacznie wyższe i mogą być przeprowadzone jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Dzięki zastosowaniu dmuchaw Turbo MAX oszczędność energii elektrycznej dochodzi do 35%.

    W przypadku dmuchaw na łożyskach powietrznych firmy ASPAMET odpowiednia prędkość obrotowa zapewniana jest przez wysokoobrotowy silnik synchroniczny z wbudowanymi w wirniku magnesami stałymi. Silniki tego typu cechują się brakiem tradycyjnych elementów zużywających się, takich jak np. szczotki komutatora. W zastosowaniach przemysłowych silniki te są swojego rodzaju nowością. Pomimo że konstrukcje tego typu znane były już od dawna, to ze względu na ograniczenia materiałowe nie były masowo stosowane. Dopiero badania nad magnesami ziem rzadkich  umożliwiły otrzymanie materiałów zapewniających odpowiednio silne pole magnetyczne przy jednoczesnej ich dostępności na masową skalę. Silnik nie wymaga dodatkowych układów startowych, rozruch oraz regulacja prędkości roboczej odbywają się płynnie za pomocą zintegrowanych przemienników częstotliwości. W rezultacie cały układ znakomicie reaguje na zmiany obciążenia, co znacznie przyczynia się do oszczędności zużycia energii elektrycznej.
    Dmuchawy nie wymagają żadnych dodatkowych, zewnętrznych układów chłodzących. Chłodzenie odbywa się za pomocą powietrza pobieranego z otoczenia, które w miarę potrzeb można wykorzystać w okresie zimowym do ogrzewania pomieszczenia hali dmuchaw, a w okresie letnim wyrzucać je na zewnątrz budynku. 
    Napęd wału i turbiny dmuchawy jest bezpośredni, nie występują żadne dodatkowe przekładnie mechaniczne, wyeliminowano więc powstające w tych elementach dodatkowe straty, rzutujące na sprawność urządzeń starszego typu.
    Każda z zainstalowanych turbodmuchaw firmy ASPAMET wyposażona jest w lokalny układ sterujący oraz układ regulujący wydajność agregatu. Każde urządzenie wyposażone jest w dedykowany sterownik. Na  obudowach znajdują się panele dotykowe, stanowiące wygodny interfejs, wyświetlające różnorodne parametry operacyjne. Maszyny na stałe pracują w systemie AKPiA oczyszczalni i są praktycznie bezobsługowe.
    Obsługa eksploatacyjna dmuchaw jest bardzo przyjazna. Regularnych wymian wymaga jedynie filtr powietrza wlotowego. Stopień jego zabrudzenia oraz potrzeba wymiany sygnalizowane są na panelu operatorskim.
    Co warto jeszcze raz podkreślić to fakt, że turbodmuchawy firmy ASPAMET – na tle dmuchaw konwencjonalnych – wyróżniają się brakiem jakichkolwiek układów smarnych i olejowych oraz związanych z tym filtrów oleju, wskaźników temperatury i ciśnienia oleju, wyłączników wysokiej temperatury oleju, uszczelnień i filtrów układu olejowego. W powietrzu wylotowym nie ma więc nawet śladowych ilości oleju oraz nie istnieje potrzeba utylizowania uciążliwych odpadów. W silniku dmuchawy nie znajdują się elementy zużywające się. Maksymalnie dopracowana oraz uproszczona część mechaniczna nie wymaga kosztownych i skomplikowanych przeglądów. Również poziom emitowanego hałasu jest znacznie niższy niż w starszych urządzeniach. 
    Wszystkie podstawowe części urządzenia, takie jak silnik z wirnikiem,  falownik i sterownik umieszczone są we wspólnej obudowie.

Dmuchawa o mocy 100 kW daje oszczędności rzędu około 127 tys. zł rocznie.

    Na koniec powiedzmy o jednej z największych zalet, które ostatecznie przesądziły o wyborze i instalacji pięciu tego typu urządzeń w oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice. Dmuchawy nowej generacji typu turbo firmy ASPAMET charakteryzują się o około 35% niższym zużyciem energii w porównaniu do urządzeń starszego typu o zbliżonej wydajności. Przy mocach dmuchaw rzędu 75 – 100 kW, przy uwzględnieniu ich praktycznie nieprzerwanej pracy w skali roku, oszczędności z tego tytułu liczone są w setkach tysięcy złotych. Pieniądze te pozostają w kieszeni inwestora i mogą zostać spożytkowane na kolejne unowocześnienia. Ważny jest również aspekt środowiskowy. W związku z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej gospodarze oczyszczalni zwracają szczególną uwagę na ergonomiczność, niskie zużycie energii i przyjazność dla środowiska. Inwestycja w nową technologię po prostu się opłaca.

 

 

 

ASPAMET Siuta Andrzej
Rajsko, ul. Przemysłowa 4E
32-600 Oświęcim
tel. kom. 795 506 424
tel./fax: (33) 486 79 60
biuro@aspamet.pl, www.aspamet.pl

Artykuł sponsorowany został opublikowany w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 2/2011

 

Tagi: Aspamet
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ