Uciążliwe skratki – tego się nie boimy
Trudno wyobrazić sobie modernizację czy rozbudowę oczyszczalni z pominięciem budynku krat, czy w mniejszych obiektach – stacji mechanicznego podczyszczania. Trudno również wyobrazić sobie rozwiązania w pełni bezobsługowe, ponieważ to właśnie tam dochodzi do brutalnego zderzenia założeń projektowych z rzeczywistością.
Firma PROFILTER od kilku lat oferuje kraty mechaniczne zarówno rzadkie, jak i gęste o nowatorskiej konstrukcji, odpornej na wszystkie z wyżej wymienionych zagrożeń. |
Pomimo że ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków dosyć dokładnie opisuje co do kanalizacji trafiać nie powinno, to doświadczeni eksploatatorzy skwitują to co najwyżej cierpkim uśmiechem. Doświadczenia z wielu oczyszczalni wykazują, że można zidentyfikować trzy główne problemy pojawiające się podczas eksploatacji urządzeń stopnia mechanicznego.
Problem nr 1 – PIASEK
Pomijając fakt, skąd w niektórych kanalizacjach występują tak duże jego ilości, piasek stanowi poważne wyzwanie dla urządzeń stopnia mechanicznego. Przepływając przez konstrukcje krat bądź sit penetruje wszelkie możliwe szczeliny i prowadzi do nadmiernego zużywania się pracujących elementów, działając jako ścierniwo.
Uproszczony schemat kraty mechanicznej PROFILTER - zasada działania jest taka sama dla krat gęstych i rzadkich. |
Problem nr 2 – ZANIECZYSZCZENIA WŁÓKNISTE
Zanieczyszczenia te bądź w postaci „warkoczy” uplecionych z mniejszych elementów bądź w postaci skrawków czy szmat mają tendencję do oplatania wszelkich przeszkód, które staną na ich drodze. Przeszkodę taką stanowi jak najbardziej ruszt kraty i należy się liczyć z problemami w jego oczyszczeniu. Przypadkiem skrajnym jest konieczność ręcznego czyszczenia rusztu z tego typu zanieczyszczeń.
Problem nr 3 – KOŁKI, PATYKI, GRUZ…
…czyli wszelkie elementy, których zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą być nie powinno, a które płynąc ze ściekiem mogą utknąć bądź pomiędzy prętami kraty, bądź w szczelinach czy perforacji sita. Wszelkie zautomatyzowane sposoby ich oczyszczenia mogą wówczas spełznąć na niczym.
Rozwiązanie problemu nr 1 – PIASEK
Zminimalizowanie strat wynikających z niszczącej siły piasku wymagało, aby konstrukcja krat PROFILTER została znacząco uproszczona – zmniejszyła się dzięki temu ilość zakamarków, które piasek mógłby penetrować. Piasek nie zniszczy również żadnego elementu obrotowego/łożyskowanego pod powierzchnią ścieków, bo ich tam po prostu nie ma – zespół zgarniaczy grzebieniowych mocowanych do łańcuchów napędowych porusza się po prowadnicach ślizgowo. Skoro jesteśmy przy łańcuchach, to należy dodać, że zespół zgarniaczy napędzany jest za pomocą kalibrowanych łańcuchów ogniwowych ulepszonych cieplnochemicznie, które są powszechnie stosowane chociażby w górnictwie do transportu węgla. Wymiana tych łańcuchów jest prosta i tania oraz możliwa do zrealizowania siłami eksploatatora z poziomu obsługowego krat. Bardzo ważną rolę w wydłużeniu okresu bezawaryjnej pracy urządzeń ma poprawnie dobrany i zoptymalizowany układ sterowania. Przykładem może być tu krata rzadka PROFILTER pracująca w oczyszczalni ścieków w Przemyślu, gdzie występują spore ilości piasku kwarcowego (kanciaste, ostre ziarna), a mimo to po blisko trzech latach eksploatacji nie stwierdzono jej nadmiernego zużycia.
Rozwiązanie problemu nr 2 – ZANIECZYSZCZENIA WŁÓKNISTE
Ruszt kraty PROFILTER wykonany jest z oddzielnych niepołączonych ze sobą na całej długości prętów. Dzięki temu grzebienie zgarniające, poruszające się za rusztem kraty – po stronie ścieków oczyszczonych (przeciwprądowo), swobodnie „przeczesują” ruszt aż do jego wolnego zakończenia, gdzie następuje zrzut skratek do odbiornika.
Oczyszczalnia „Klimzowiec” - kraty rzadkie PROFILTER w nowym budynku. |
Rozwiązanie problemu nr 3 – KOŁKI, PATYKI, GRUZ…
Ruszt wykonany w sposób opisany powyżej ma dodatkową tą zaletę, że jego prześwit może delikatnie zwiększyć się w ramach luzu w zgarniaczach, jeśli to konieczne. Kiedy zanieczyszczenia zbliżone wielkością do prześwitu kraty utkną, to w momencie nadejścia zgarniacza pręty będą miały możliwość delikatnie poddać się i uwolnić wciśnięty element. Niebagatelne znaczenie dla odporności całej kraty na większe zanieczyszczenia wleczone w ściekach ma fakt zabudowania poruszającego się zespołu zgarniaczy po stronie ścieków oczyszczonych.
Dzięki wyżej opisanym cechom kraty PROFILTER zyskują coraz szerszą rzeszę użytkowników, do której należy również Oczyszczalnia Ścieków „Klimzowiec”. W 2010 roku firma PROFILTER zainstalowała na tym obiekcie 2 kraty rzadkie i 3 kraty gęste wraz z przenośnikiem spiralnym φ300 o długości ok. 11 m.
Firma PROFILTER istnieje na polskim rynku od 1992 roku. Jej założyciel i właściciel – inż. Zygmunt Czekała jest jednocześnie głównym konstruktorem, pomysłodawcą oraz autorem wynalazków i patentów, na których opierają się urządzenia PROFILTER.
Hala krat gęstych w oczyszczalni „Klimzowiec” podczas rozruchu urządzeń PROFILTER. |
Firma ma bogate doświadczenie w dziedzinie mechanicznego oczyszczania wody na ujęciach powierzchniowych dla największych polskich elektrowni, zakładów chemicznych i papierniczych oraz rafinerii.
PROFILTER Sp. z o.o. od około 10 lat działa w branży komunalnej, gdzie daje się poznać jako rzetelny dostawca urządzeń zwłaszcza dla nietypowych wielkości bądź zastosowań – bowiem ulubionym stwierdzeniem prezesa oraz niejako mottem firmy jest: „TEGO SIĘ NIE BOIMY”.
![]() |
Tab. 1. Podstawowe informacje o kratach PROFILTER zainstalowanych w oczyszczalni „Klimzowiec". |
PROFILTER Sp. z o.o.
Kujawska 28; 05-820 Piastów
tel./fax (022) 753 69 08 do 10
profilter@profilter.pl
www.profilter.pl
Artykuł sponsorowany został opublikowany w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 2/2011