Według Ministerstwa Środowiska przedsiębiorstwa wodociągowe nie powinny wykorzystywać ustawy Prawo wodne do podnoszenia cen wody
Podwyżek cen wody nie będzie
Wiceminister środowiska Mariusz Gajda zwraca również uwagę, że już raport Najwyższej Izby Kontroli z 2016 r. wskazywał, że ceny wody z wodociągów i odprowadzania ścieków w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej.
– W ciągu ośmiu lat ceny dostarczanej mieszkańcom wody i odprowadzania ścieków przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne wzrosły o ponad 70 proc. Tak duży wzrost nie miał jednak racjonalnego uzasadnienia – zaznacza wiceminister Gajda.
– Właśnie, aby zapobiec takim sytuacjom, Ministerstwo Środowiska powoła krajowego regulatora cen wody, którego rolą będzie nadzór nad wysokością opłat tak, aby była ona racjonalna, uzasadniona ekonomicznie kosztami poboru wód i zrzutu ścieków – dodaje.
Co więcej, przyjęte przepisy nowego Prawa wodnego umożliwiają obniżenie maksymalnej stawki opłaty z 4,23 zł do 0,70 zł za m3. Stawki będą szczegółowo określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, ale nie są przewidziane skokowe podwyżki opłat za pobór wody dla mieszkańców. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do 2020 r. Jeżeli zajdzie taka konieczność to będą one wzrastały stopniowo, po wykonaniu analiz społeczno-ekonomicznych. Dostawca wody nie musi sprzedawać jej po maksymalnych stawkach przewidzianych w rozporządzeniu. Nowe Prawo wprowadza jedynie opłatę stałą w celu racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych.
Źródło: www.mos.gov.pl
Fot.: 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne