Partner serwisu
20 lipca 2017

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów o konsekwencjach Prawa wodnego

Kategoria: Aktualności

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów wydało komunikat o konsekwencjach Prawa wodnego i groźbie podwyżek cen wody w województwie śląskim.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów o konsekwencjach Prawa wodnego

Po uchwaleniu ustawy Prawo Wodne uwzględniającej kontrowersyjny artykuł 9, mówiący o zwrocie kosztów usług wodnych, Premier Beata Szydło oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oświadczyli, że nie ma groźby niekontrolowanych wysokich podwyżek opłat za wodę i ścieki. Prawda może okazać się jednak inna, a konsekwencje dla mieszkańców województwa śląskiego bardzo drastyczne.
Jeśli nowe Prawo Wodne, wraz z rozporządzeniami, zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku, a Senat nie wniesie istonych poprawek, dla mieszkańców województwa śląskiego nowe regulacje oznaczają istotną podwyżkę cen hurtowej wody dostarczanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w 2018 roku – średnio o 20 proc. tj. 47 gr. za metr sześcienny.
Podstawową przyczyną tych podwyżek jest wzrost opłat za pobór wód powierzchniowych. Obecnie wynoszą one 707 tys. zł, a po wejściu nowego Prawa Wodnego 5 mln 966 tys. zł rocznie. Tym samym staje się to się główną pozycją kosztów spółki. Przekłada się to na wzrost hurtowej ceny wody sprzedawanej przez spółkę do ok.2,74 zł/m3 netto.

Ponadto województwo śląskie obłożone zostanie dodatkowymi i nieuzasadnionymi opłatami wynikającymi z podwyższonych opłat za duży pobór wody przez spółkę. Nowe Prawo w obecnym kształcie nie uwzględnia bowiem specyficznego i zarządzanego przez GPW systemu zaopatrzenia w wodę które istnieje od ponad 100 lat i jest unikatowym rozwiązaniem w skali Europy. Dzięki niemu 3,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej ma codziennie zagwarantowane bezpieczeństwo dostaw wody niezależnie od warunków klimatycznych. Wiele już razy pierścieniowy system zaopatrzenia największych aglomeracji w regionie uchronił mieszkańców przed skutkami suszy i powodzi i gdy dwa lata temu w wielu miejscowościach brakowało wody do picia, mieszkańcy gmin korzystających z zasobów Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów mogli spać spokojnie wiedząc, że wody nigdy im nie zabraknie.

Teraz jednak koszty zaopatrywania wspólnego w wodę przez GPW wliczone zostaną do rachunków najpierw w rozliczeniach hurtowych, a potem indywidualnych. Efektem tego będą opłaty za pobór wody, które w naszym województwie będą wyższe nawet o 266 % niż w innych częściach kraju.

Takie rozwiązania są wbrew unijnym dyrektywom, ekologicznym i ekonomicznym prawom oraz zdrowemu rozsądkowi, który nakazuje ochronę podziemnych wód dla przyszłych pokoleń. Dlatego, w ślad za apelem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi, zwracamy się do senatorów i polityków z województwa śląskiego o to, aby nie zostało zniszczone rozwiązanie, które sprawdza się od lat i dzięki któremu w kranach 3,5 mln mieszkańców woj. śląskiego płynie czysta woda.

Źródło i Fot.: www.gpw.katowice.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ