Od ułamka aż do 900 kW
Monitoring to podstawa
Elementem niezbędnym w realizacji działań mających na celu obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną jest ciągłe monitorowanie jej zużycia, przekroczeń średniego zużycia, realizacji działań oszczędnościowych oraz stopnia realizacji kluczowych inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej.
Od kilku lat spółka korzysta z systemu informatycznego „Energia”, który umożliwia zarówno zdalny odczyt, jak i analizę danych pomiarowych z liczników energii elektrycznej. Dzięki tym danym pracownicy mogą na bieżąco śledzić pobieraną moc oraz zużycie energii elektrycznej. W spółce systematycznie przeprowadzana jest analiza wskaźnikowa energochłonności wszystkich procesów technologicznych, w szczególności: produkcji wody, oczyszczania ścieków oraz przepompowywania ścieków. Chcąc zachęcić pracowników do intensywnych działań w kierunku obniżenia zużycia energii, raporty z wynikami aktualnych wskaźników energochłonności dla poszczególnych obiektów są udostępniane na stronie intranetowej MPWiK.
Nie wszystko można przewidzieć
Ze względu na specyfikę działalności przedsiębiorstwa charakterystyka zużycia energii elektrycznej w MPWiK jest zmienna w czasie i wynika z rzeczywistych potrzeb klientów spółki oraz warunków atmosferycznych. Należy zwrócić uwagę, że z powodu zmieniających się warunków pogodowych nie zawsze możliwe jest podjęcie działań obniżających zużycie energii elektrycznej. Dotyczy to przede wszystkim obszaru odprowadzania ścieków, gdzie w przypadku wystąpienia obfitych opadów, następuje nagły wzrost zużycia energii w stosunku do średniego dobowego zapotrzebowania. Znacznie zwiększone zużycie energii wynikające z warunków atmosferycznych jest nieprzewidywalne, może wystąpić o każdej porze dnia, zaś wielkość i czas jego trwania wynika z intensywności i długości trwania opadów.
Obniżanie kosztów zakupu energii
W MPWiK podejmowany jest szereg działań w kierunku obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej. Dla każdego obiektu technologicznego dobór grupy taryfowej jest indywidulany i dostosowany do profilu zużycia energii, tak aby koszty zakupu były jak najniższe. Ponadto pracownicy opracowali harmonogramy organizacji prac eksploatacyjnych, przeprowadzili optymalizację czasu pracy urządzeń odbiorczych oraz własnych źródeł energii elektrycznej, aby jak najmniej energii elektrycznej kupować w strefach szczytowych, w których ceny są najwyższe. Spółka realizuje założenia programu poprawy efektywności energetycznej i stara się jak najwięcej energii kupować w strefach pozaszczytowych, w szczególności w grupach taryfowych na średnim i wysokim napięciu, które mają największy udział w zużyciu energii elektrycznej.
Diagnostyka techniczna
Biorąc pod uwagę liczbę maszyn i urządzeń, jakie eksploatowane są w MPWiK, niezwykle istotne jest ciągłe ich monitorowanie i okresowe kontrolowanie parametrów ich pracy. Podstawowym celem diagnostyki technicznej jest określenie stanu technicznego maszyny, co pozwala ograniczać koszty utrzymania ruchu, zwiększać jej dyspozycyjność oraz podnosić poziom bezpieczeństwa. Niewątpliwą korzyścią wynikającą ze stosowania diagnostyki technicznej jest także możliwość ograniczania energochłonności maszyn i urządzeń poprzez eksploatację z odpowiednio wysoką sprawnością.
Należy pamiętać, że pogorszony stan techniczny maszyn i urządzeń to jedna z przyczyn strat energii; służby MPWiK przywiązują dużą uwagę do zwiększania ich niezawodności i wydajności. W spółce funkcjonuje grupa diagnostyczna, która wykonuje pomiary z zakresu diagnostyki wibroakustycznej i termicznej (termometrii), a także pomiary z zakresu osiowania wałów maszyn i urządzeń. Ocena stanu dynamicznego maszyn i urządzeń jest przeprowadzona w oparciu o pomiary sygnałów diagnostycznych i w porównywaniu z wartościami nominalnymi określonymi w normach bądź przez producentów. Jeżeli zostanie wykryta jakakolwiek nieprawidłowość w pracy urządzenia, uruchomiona zostaje obserwacja diagnostyczna składająca się z szeregu kolejnych pomiarów w określonych odstępach czasowych. Pozwala to na dokładne określenie stanu dynamicznego urządzenia i podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych z zakresu utrzymania ruchu, tj. działań związanych z przeglądem, konserwacją czy remontem urządzenia. Każdego roku w spółce wykonywanych jest ponad 900 pomiarów z zakresu diagnostyki, które w zdecydowanej większości dotyczą maszyn przepływowych typu zespoły pompowe. Wykonywane są także pomiary diagnostyczne innych maszyn, takich jak sprężarki, dmuchawy i wentylatory, a także wirówek dekantacyjnych czy zespołów napędowych.
Komentarze