Nowe jezioro Wrocławia.Wywiad z Witoldem Ziomkiem
Pracujecie nad aktualizacją strategii z 2011 roku, opartej na filozofii lean management?
Strategia oparta na tej filozofii jest wciąż aktualna. Dotychczas opierała się o trzy filary: klienta, dążenie do doskonałości, dbanie o środowisko. Obecnie dodaliśmy do niej czwarty: dbanie o pracowników i tworzenie warunków do ich rozwoju. Do każdego z tych filarów opracowywane są inicjatywy strategiczne. Każda z nich będzie rozwinięta w postaci bardzo szczegółowych planów operacyjnych – schodząc do małych zespołów, a nawet pojedynczego pracownika. W ten sposób, poprzez kaskadowanie celów, chcemy, aby wszyscy pracownicy mogli poczuć, że wspierają realizację strategii.
Ma pan wypracowany model motywowania pracowników?
Wiele projektów, które realizujemy, wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania. Czasem trzeba zostać po godzinach, odebrać wieczorem maile, a niekiedy pracę dokończyć w sobotę czy niedzielę. Osoby, które się angażują, należy docenić.
Stosunkowo niedawno wręczałem dyplomy uznania dla czterech pracowników fizycznych, którzy wymyślili bardzo dobre rozwiązania dla usprawnienia swojej pracy. Zrobili to sami, z własnej inicjatywy. Zwiększyli sobie komfort pracy, a przy okazji zmniejszyli koszty dla firmy. Dzięki temu w naszej oczyszczalni ścieków powstał m.in. niestandardowy wózek do przewożenia mieszadeł na blokach biologicznych oraz specjalny zbiornik do dawkowania środka antypiennego do Wydzielonych Komór Fermentacyjnych.
Oczywiście osoby te doceniliśmy finansowo, choć uważam, że aspekt finansowy nie może być jedyną motywacją. Przed pracownikami trzeba stawiać wyzwania, dzięki którym będą mogli się realizować i spełniać zawodowo. Chcę wytworzyć kulturę innowacyjnego myślenia na każdym stanowisku pracy.
Porozmawiajmy teraz o projektach, nad którymi obecnie pracujecie. Które są najważniejsze?
Obecnie w firmie realizowanych jest kilkadziesiąt projektów. Do najważniejszych z pewnością zaliczymy te, które są naszą odpowiedzią na zmiany klimatyczne, zaczynając od działań, które pozwolą nam zabezpieczyć zasoby wody możliwej do uzdatniania. Dodatkowo skupiamy się na zagospodarowaniu wód opadowych, co wiąże się m.in. z koniecznością budowy zbiorników retencyjnych.
Nie zapominamy też o projektach dla pracowników. Jednym z nich jest Centrum Rozwoju Kadr, czyli edukacyjna inicjatywa polegająca na podnoszeniu umiejętności zawodowych w branży wod-kan. Jest on dedykowany zarówno obecnym pracownikom, jak i przyszłym rekrutom.
To z czego jestem szczególnie dumny, to fakt, że część instalacji edukacyjnych zostanie wykonana dzięki inicjatywie, jak i przez naszych pracowników – i wcale nie chodzi tu o oszczędność pieniędzy, chociaż ten aspekt też nie jest bez znaczenia.
Kolejnym ważnym projektem dedykowanym i tworzonym na bazie pomysłów naszych pracowników jest „Nowy Intranet” realizowany m.in. w celu poprawy komunikacji zespołu z korpusem menadżerskim, a także wśród samych pracowników. Będzie to z pewnością duże wzmocnienie dla firmy w realizacji naszej strategii. Na liście projektów nie mogło też zabraknąć działań, które mają na celu doskonalenie całej firmy, zaczynając od rozwoju narzędzi analitycznych, które sprzyjają w budowaniu kultury zarządzania opartej na danych, kończąc na podnoszeniu jej jakości. Chcemy robić to w oparciu o najlepsze europejskie wzorce, dlatego program „Doskonałość na 5!” jest realizowany w oparciu o standardy wyznaczane przez fundację EFQM (European Foundation for Quality Management), do której należymy.
Komentarze