System Hydroself® Automatyczne spłukiwanie zbiorników
5 zbiorników zapasowo-wyrównawczych w Nowej Soli, 2 zbiorniki retencyjne ścieków deszczowych na Oczyszczalni Ścieków Klimzowiec w Chorzowie to jedne z przykładów zastosowania w wymienionych obiektach systemu automatycznego spłukiwania HYDROSELF®. O rozwiązaniach proponowanych przez firmę STEINHARDT opowiadają użytkownicy.
System automatycznego spłukiwania zbiorników retencyjnych hydroself ® produkcji firmy STEINHARDT wykorzystuje energię ścieków spiętrzonych w otwartych komorach spiętrzających wydzielonych w zbiorniku. Ściana oddzielająca komory spiętrzające od reszty zbiornika jest wyposażona w uchylne wrota. Zbiornik podzielony jest na tory spłukiwane o szerokości nie większej niż 6 m, by uniknąć meandrowania fali płuczącej i zapewnić odpowiednią prędkość przepływu. Wysokość ścianek dzielących tory spłukiwane to zaledwie 0,4 m.
Po opróżnieniu zbiornika sygnał z czujnika poziomu ścieków uruchamia agregat hydrauliczny (0,55 kW), który zwalnia rygle uchylnego wrota pierwszej komory spiętrzającej; następuje gwałtowny zrzut ścieków do pierwszego toru spłukiwanego. Po spływie fali ścieków wraz ze spłukanymi zanieczyszczeniami ten sam agregat zwalnia rygle wrota uchylnego kolejnej komory i cykl powtarza się automatycznie, aż do oczyszczenia całego zbiornika.
Odpowiednio dobrany profil koryta zbiorczego (odprowadzającego ścieki), biegnącego wzdłuż ściany zbiornika poprzecznie do torów spłukiwanych, zapobiega powstaniu powracającej fali odbitej. Ilość spiętrzanych ścieków w stosunku do długości torów spłukiwanych, profil dna komór spiętrzających, profil koryta zbiorczego są dobierane optymalnie na podstawie wieloletnich doświadczeń firmy Steinhardt (30 lat).
Zbiorniki retencyjne w Nowej Soli
W ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa miasta Nowa Sól i gmin ościennych” zrealizowany został kontrakt „Zbiorniki zapasowo-wyrównawcze ZW0, ZW1, ZW2, ZW3, ZW4, ZW5”, obejmujący budowę 6 zbiorników zapasowo-wyrównawczych, w tym 5 wyposażonych w system automatycznego spłukiwania HYDROSELF® (cztery z nich to zbiorniki podziemne zamknięte, jeden to zbiornik otwarty). Inwestycja została zakończona w listopadzie 2011 r. Zdaniem użytkownika: „System eliminuje ręczne czyszczenie zbiorników podziemnych, które jest trudne i uciążliwe dla pracowników. W krótkim czasie zbiornik jest wyczyszczony z zgromadzonego piachu oraz z części stałych i ponownie przygotowany do przyjęcia napływających ścieków z kanalizacji ogólnospławnej podczas ulewnych deszczy”.
Na Klimzowcu w Chorzowie
Podczas modernizacji oczyszczalni ścieków w Chorzowie wykonano adaptację dwóch komór defosfatacji na zbiorniki retencyjne ścieków deszczowych wyposażonych w system automatycznego spłukiwania HYDROSELF® (każdy o pojemności ok. 1000 m3). Inwestycja została zakończona w październiku 2011 r. System HYDROSELF® pozwala na szybkie usunięcie podatnych na zagniwanie osadów z dna zbiornika retencyjnego, co jest ważne, gdy oczyszczalnia zlokalizowana jest obok zabudowy mieszkaniowej. Wykorzystując powyższy system do płukania dwóch zbiorników, wystarczy niewielki nakład pracy. Na Oczyszczalni Ścieków „Klimzowiec” system pracuje od ponad roku. W tym okresie nie mieliśmy żadnych problemów eksploatacyjnych. System jest bardzo prosty w eksploatacji – stwierdza użytkownik.
Prostota i wygoda
System Hydroself ® może być stosowany zarówno w zbiornikach prostokątnych, jak i okrągłych, zamkniętych i otwartych. Prostota rozwiązania zapewnia długoletnią, bezawaryjną i wygodną eksploatację systemu. Na świecie działa ponad 800 automatycznych systemów spłukiwania Hydroself ®.
Autor: Monika Koperska, Meva-Pol Sp. z o.o.
Artykuł sponsorowany został opublikowany w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 5/2012