Laboratorium Sądeckich Wodociągów badało wodę ze studni
W 91 proc. przydomowych studni w Przysietnicy oraz gminie Korzenna badania wykazały obecność bakterii z grupy coli, escherichia coli. W przebadanych próbkach znalazł się także paciorkowiec kałowy. Obecność choćby jednej bakterii z wyżej wymienionych, dyskwalifikuje wodę jako zdatną do picia.
Bezpłatne badania wody z przydomowych studni zostały przeprowadzone na wniosek burmistrza miasta i gminy Stary Sącz oraz wójta gminy Korzenna. W ciągu dwóch miesięcy (maj – czerwiec) akredytowane laboratorium spółki Sądeckie Wodociągi pobrało 45 próbek wody z przydomowych studni. Badaniami zostały objęte miejscowości: Przysietnica, Siedlce, Trzycierz, Koniuszowa, Mogilno, Posadowa Mogilska, Korzenna.
– W 91 procentach z pobranych próbek wody badania wykazały obecność bakterii wskaźnikowych. To całkowicie eliminuje taką wodę jako zdatną do picia
– mówi Grzegorz Cięciwa, zastępca kierownika akredytowanego laboratorium spółki Sądeckie Wodociągi.
Sądeckie Wodociągi prowadzą akcję bezpłatnych badań wody od 2015 r. W ciągu czterech lat zostało przebadanych około 400 prywatnych studni. W większości z nich woda nie nadawała się do picia.
Na zdjęciu: bakterie z grupy coli w jednej z pobranych próbek wody ze studni.
Komentarze