Wykorzystanie narzędzi informatycznych typu Data Discovery (DD) w controllingu na przykładzie MPWiK S.A.
To tytuł wystąpienia Tomasza Ćwieląga z MPWiK S.A. Wrocław podczas V Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN (20-22 lutego 2019 r., Szczyrk).
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie zarządzanie firmą bez posiadania danych, na podstawie których powstają analizy, a w konsekwencji bazując na nich, podejmowane są decyzje.
Wyzwaniem staje się nadmiar danych. Szczególnie tych, których jakość pozostawia wiele do życzenia. W jaki sposób wykorzystać je do skutecznego zarządzania organizacjami? Z pomocą, przy wykorzystaniu danych pozyskanych z wielu źródeł, przychodzą nam systemy informatycznie, m.in. typu Data Discovery. Umożliwiają nie tylko wizualizację danych, ale mają także funkcję tzw. Drill Through, czyli możliwość „zagłębienia się” i doszczegółowienia informacji w interesującym nas obszarze. Dzięki mniej lub bardziej zaawansowanym algorytmom, umożliwiają skorzystanie z danych generowanych przez dziesiątki urządzeń w wielu niezależnych bazach danych.
W swojej prezentacji podzielę się z Państwem doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem technologii DD, zarówno w codziennym zarządzaniu procesami, jak i monitorowaniem realizacji strategii w MPWiK S.A. Większą uwagę poświęcę zagadnieniom związanym nie tyle z samą technologią i budową systemów, ale podstawową zasadą sprawiającą, że owe systemy nie są kolejną ikoną na pulpicie naszych komputerów, czy urządzeń mobilnych, ale faktyczną i praktyczną pomocą w pozyskiwaniu informacji z interesujących nas obszarów przedsiębiorstwa oraz codziennym podejmowaniu decyzji.
Bazując na systemach informatycznych, musimy mieć pewność, że uzyskiwane przez nas wyniki są wiarygodne i kompletne. Dlatego też w naszym systemie controllingowym uruchomiliśmy alerty informujące o poprawnym zasileniu bazy danych. To tylko jedno z możliwych rozwiązań. Pewność, że to, co widzimy na ekranie komputera, jest zgodne z rzeczywistością, to kluczowe zadanie w budowaniu zaufania do nowej technologii.
Komentarze