Pod kontrolą… V panel tematyczny
Jak kontrolować, by zapewnić bezpieczeństwo i ograniczyć straty – o tym była mowa w piątym panelu tematycznym pt.: „Pod kontrolą...czyli jakość, bezpieczeństwo i ograniczanie strat.”, który odbył się w ramach konferencji w Wiśle.
Panel poprowadziła dr. inż. Ewelina Kilian-Błażejewska, która też, wspólnie z Krzysztofem Wilczkiem z PWiK Gliwice przedstawiła pierwszy z referatów, pt.: „Eksploatacja sieci wodociągowej w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wody do odbiorcy”. Mówiła m.in. o problemach, jakie występują podczas remontów i awarii sieci wodociągowej. To, zgodnie z prezentacją, np. trudności w dezynfekcji odcinka wodociągu poddanego naprawie zgodnie z odpowiednią normą (PN-EN805:2002), wynikające z konieczności zamknięcia wody na 24 h, do tego konieczność przeprowadzenia płukania i oczekiwań na wyniki badań jakości wody (do 72 h), niewystarczającej ilości armatury do zamknięcia krótkiego odcinka sieci na czas robót oraz do podania i wypłukania dezynfekanta. Przybliżyła procedury postępowania z uszkodzeniami np. punktowymi, wymagającymi rozcięcia istniejącego przewodu, przybliżyła zasady dezynfekcji armatury, wskazała na obowiązki dotyczące np. właściwego składowania materiałów i stosowania zaślepek.
Jarosław Fabisiak, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu, zaprezentował referat pt.: „Doświadczenia Kaliskich Wodociągów w optymalizacji niezawodności sieci wodociągowej”. Swoją prezentację rozpoczął od przybliżenia historii przedsiębiorstwa, począwszy od XVI w., kiedy to zbudowano pierwszy miejski wodociąg. Przybliżył też współczesną działalność firmy, m.in. w zakresie wdrożeń właściwych metod optymalizacji infrastruktury wodociągowej, takich jak: program wymiany przyłączy wodociągowych stalowych, budowanie przyłączy oraz nowych wodociągów z materiałów PE, PCV, żeliwa sferoidalnego, wymiana infrastruktury odcinającej, armatury sieciowej, naprawczej na asortyment zapewniający min. 50 lat żywotności, łączenie końcówek sieci w układ zamknięty. Zaprezentował m.in. proces czyszczenia rurociągów wody surowej na długości 3,5 km, mówił też o strefowym opomiarowaniu dystrybucji wody.
Sylwia Kręcichwost, Wodociągi Jaworzno, zaprezentowała referat pt.. „Odwrócona osmoza – czy warto?”, na przykładzie działań Wodociągów Jaworzno dotyczących ujęć głębinowych na terenie miasta.
Dobromir Drabiec, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A. wygłosił referat pt.: „Hel do lokalizacji wycieku”. Zaprezentował w nim autorską metodę wykrywania nieszczelności za pomocą helu, stosowaną od 2 lat w przedsiębiorstwie w Tychach. Efektem jest obniżenie strat wody. Jak podkreślił prelegent, jest to metoda, która stanowi wsparcie dla metody akustycznej.
Panel odbył się w ramach X Konferencji Naukowo-Technicznej Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN 2019, która ma miejsce 9-10 kwietnia 2019 r. w Wiśle.
Tekst Aleksandra Dik, zdjęcia Szymon Kamczyk, Adventure Media
Komentarze