Zadanie: być rynkowym i innowacyjnym
– Musimy stać się firmami prawdziwie innowacyjnymi. Swój majątek musimy modernizować w taki sposób, aby korzystając z efektu opóźnienia już dziś proponować rozwiązania, które będą nowoczesne również w przyszłości – mówi Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK Wrocław.
Z jednej strony branża narzeka na mniejsze zużycie wody, a z drugiej zachęcacie do jej oszczędzania, o czym świadczy prowadzony przez was program „Nie lej wody”…
Co prawda krótkofalowo i krótkowzroczne można by powiedzieć, że spółka wod-kan powinna być zainteresowana zwiększeniem zużycia wody, jednakże długofalowo musimy mieć świadomość, że zasoby wody w naszym kraju kurczą się. Ponadto większe zużycie wody to zazwyczaj rosnące zapotrzebowanie na dodatkowe środki inwestycyjne, których pozyskanie nie jest łatwe. Po trzecie, nie jesteśmy przecież firmami typowo komercyjnymi i mamy oprócz zadania sprawnego funkcjonowania ekonomicznego inne wyzwanie, polegające na zaspakajaniu potrzeb mieszkańców po możliwie rozsądnych cenach. Wszystko to razem powoduje, że w długotrwałej perspektywie powinniśmy dążyć do tego, aby spożycie wody było po prostu racjonalne.
Przed branżą wodociągową stoi podstawowe zadanie: byśmy stali się firmami prawdziwie innowacyjnymi
Niedawno powstało u was Centrum Nowych Technologii i Rozwoju. Skąd pomysł na taką jednostkę, czym się ona zajmuje?
Jak powiedziałem wcześniej, w firmie uważamy, że innowacje będą podstawą konkurencyjności przedsiębiorstw
w naszej branży na rynku europejskim w długiej perspektywie czasowej. Centrum Nowych Technologii i Rozwoju ma za zadanie stworzyć jak najkorzystniejsze warunki do absorpcji innowacji dla potrzeb naszej spółki, a może także i innych w branży. W większości wiedza ta jest generowana przede wszystkim na wyższych uczelniach, a także w ośrodkach zajmujących się postępem technicznym branży na całym świecie. Centrum jest więc organizacją, która ma przyspieszyć wdrażanie innowacji technologicznych, a także i organizacyjnych w naszej firmie poprzez integrację środowisk naukowych z praktyką gospodarczą.
Fot.: MPWiK S.A. Wrocław
Cały wywiad znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 4/2013