Partner serwisu
21 lutego 2020

O zarządzaniu majątkiem w przedsiębiorstwie wod-kan

Kategoria: VI Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN, 20-21 lutego 2020, Szczyrk

Wobec drożejącej energii czy kosztów pracy, w spółkach wod-kan coraz częściej słychać o optymalizacji i szukaniu sposobów na oszczędzanie. Ten aktualny dziś temat poruszano w czasie Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN.

O zarządzaniu majątkiem w przedsiębiorstwie wod-kan

Panel poświęcony zarządzaniu majątkiem rozpoczął Jarosław Hermaszewski, prezes ZWiK Sława Sp. z o.o., przybliżając analizę zdolności spłaty zobowiązań z tytułu realizacji inwestycji wod-kan po jej zakończeniu. Prezes ZWIK omówił dużą inwestycję budowy kanalizacji w gminie, na poziomie 136 mln zł. Przybliżył montaż finansowy i zaangażowanie finansowe w projekcie. Zaprezentował harmonogram spłat pożyczki NFOŚiGW oraz pokazał wpływ przyrostu aktywów na amortyzację i stosunek przychodów i kosztów na wynik finansowy (stan obecny i prognoza). – Jeżeli utrzymamy stały poziom zyskowności przedsiębiorstwa to połowa spłaty zobowiązań będzie pokryta z zysku, a druga połowa – z amortyzacji. Czy jednak osiągniemy ten poziom zysków – czas pokaże – zaznaczył J. Hermaszewski. – Nie tylko ceną chcemy pokryć zobowiązania. Realizujemy szereg zadań, by obniżyć koszty i zyskać dodatkowe dochody. Inwestujemy np. w kogenerację, mamy farmę fotowoltaiczną, chcemy produkować użyźniacz glebowy – zakończył.

O oszczędnościach dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod predykcji i monitoringu mediów, bazujących na rozwiązaniach cloud computing, mówił Radosław Dudzik z ABB Sp. z o.o. Przybliżył, jakie wartości dostarczają rozwiązania ABB Ability, przedstawił System Kontroli rozdziału Energii Elektrycznej (EDCS), bazujący na rozwiązaniu działającym w chmurze. Umożliwia monitoring instalacji, nadzorowanie instalacji. Pozwala na planowanie przeglądów i konserwacji wedle potrzeb, a nie sztywnych harmonogramów. Wspomaga optymalizację (lepsze korzystanie z zasobów) i kontrolę (zarządzanie energią).

Kolejny referat („Efektywne planowanie inwestycji na sieci przy wykorzystaniu modelu hydraulicznego na przykładzie SEWiK Zakopane”) przedstawili Marcin Rafacz i Józef Chowaniec z SEWiK Zakopane. W ostatnim czasie w Zakopanem wdrożono narzędzia w systemie zarządzania infrastrukturą techniczną firmy KartGIS Sp. z o.o. Podstawowe narzędzia to raport z awarii, budynki niepodłączone do sieci wod-kan oraz profil terenu. J.Chowaniec pokazał praktyczne zastosowanie modelu hydraulicznego i hydrodynamicznego.

Wystąpienie Joanny Tabary (auditor systemów zarządzania ISO 17025 i ISO 22000, konsultant wdrażający systemy zarządzania, ekspert w obszarze działalności laboratoriów badawczych), zakończyło panel. Również podjęła temat oszczędności – tych, które można uzyskać przez optymalizację kosztów w laboratoriach. Większość przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych takowe laboratorium posiada – zapewnia ono bieżący monitoring jakości produkowanej wody i odprowadzanych do środowiska ścieków. – Ponieważ utrzymanie takiego laboratorium jest kosztowne, zarządzający niejednokrotnie zastanawiają się, jak zoptymalizować koszty, które generuje laboratorium, nie obniżając zarazem częstotliwości kontroli jakości wody i ścieków, w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i środowisku. Jednym z podejść pozwalających na jednoczesną realizację tych na pozór sprzecznych celów jest podejście procesowe – podkreślała.

VI Konferencja Naukowo-Techniczna Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN odbywa się w dniach 20-21 lutego w Szczyrku. Organizatorem jest firma BMP Sp. z o.o., wydawca kwartalnika Kierunek Wod-Kan oraz portalu www.kierunekwodkan.pl.

Patronat merytoryczny nad konferencją pełni Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Fundacja Dolnośląskie Forum Wodociągowe.

Partnerami branżowymi konferencji są nowoczesne przedsiębiorstwa z branży wod-kan: Aquanet S.A., SAUR Neptun Gdańsk, AQUA S.A., Wodociągi Miasta Krakowa, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. z siedzibą w Kaliszu, Katowickie Wodociągi S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

Partnerem Złotym jest Unisoft oraz S&T.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ