Energia na wyciągnięcie ręki cz. II
Marek Kolasiński
Aquanet S.A.
Ile wynosi potencjał energetyczny całej instalacji? Jaka jest jej moc cieplna? Wartości te są różne dla poszczególnych oczyszczalni. A jak to jest w przypadku Centralnej Oczyszczalni Ścieków Koziegłowy? Aquanet w oparciu o zastosowane rozwiązanie podaje swoje wyniki.

Aquanet S.A. jako rozwiązanie docelowe, eksploatuje wysokotemperaturową stację suszenia osadu, składającą się z trzech odrębnych linii suszarniczych, każda o zdolności odparowania wody na poziomie 3050 kg/h. Zakłada się równoczesną pracę 3 linii, każda 7500 godzin pracy w ciągu roku. Istotą procesu jest zmieszanie, w odpowiedniej proporcji, mokrego osadu z recyrkulowanym (wcześniej wysuszonym i zawracanym do układu) osadem suchym. Tak przygotowana mieszanina wrzucana jest, od góry, do cylindrycznego urządzenia wyposażanego w cztery półki (podgrzane do temp. 260ºC). Za pomocą specjalnie przygotowanych zgarniaczy, osad transportowany jest po gorących półkach w dół suszarki, aby umożliwić całkowite odparowanie wody. W trakcie przegarniania tworzony jest granulat (podobny do granulowanej herbaty), który po opuszczeniu urządzenia należy odpowiednio schłodzić i odpylić.Istnieją dwa potencjalne źródła odzysku energii cieplnej dla każdej linii: z chłodzenia silnika i chłodzenia spalin.
1. Instalacja wyposażona jest w system odzysku ciepła. Opary powstające w procesie suszenia (w suszarce), mające temperaturę od 110-135 ºC, kierowane są do kondensatora składającego się z dwóch wież chłodniczych natryskowych. Ciepło odzyskane w wymienniku ciepła o mocy 1,2 MW, wprowadzane jest do wewnętrznej sieci cieplnej i wykorzystywane do podgrzewania części technologicznej oczyszczalni. Nadmiar kondensatu usuwany jest do systemu kanalizacji. Deklarowana przez producenta i potwierdzona eksploatacyjnie moc cieplna, dla jednego wymiennika wynosi 1,2 MW.
Zatem dla całej instalacji: 3 * 1,2 MW = 3,6 MW.
2. Bezpośrednim medium grzewczym, doprowadzanym do instalacji suszenia, jest olej termiczny, podgrzewany do temperatury ok. 260ºC. Proces podgrzewania oleju, odbywa się w kotle, opalanym paliwem gazowym, o mocy 2,9 MW. Średnie zużycie paliwa gazowego to 250 m3/h przy założeniu:
• temperatura spalin 300ºC, redukcja do 120°C, zatem Δt = 180°C,
• przepływ ṁ = 4306 kg/h
• ciepło właściwe spalin cp = 1350 J/kg*°C
potencjał energetyczny wynosi:
E = 180 °C * 1350 (J/kg*°C) * 4306 kg/h = 1046358000 J/h = 1,05 GJ/h
Zatem:
1,05 GJ/h = 290655 W = 0,3 MW
Dla całej instalacji: 3 * 0,3 MW = 0,9 MW
autor: Marek Kolasiński, Aquanet S.A.
Fot.: Przemysław Płonka
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 3/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |