Partner serwisu
Tylko u nas
14 grudnia 2020

Zastosowanie polietylenu w gospodarce obiegu zamkniętego

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W obliczu wyczerpywania się zasobów naturalnych, równoczesnej nadprodukcji odpadów oraz nadmiernej emisji zanieczyszczeń do atmosfery Unia Europejska powiedziała „stop”. Eksperci doszli do wniosku, że skoro natura funkcjonuje dzięki obiegom zamkniętym, np. wody, tlenu czy azotu, to w podobny sposób może działać również gospodarka. Pierwsze efekty wprowadzenia systemu cyrkulacyjnego powinny być widoczne w 2030 r. Dużą rolę do odegrania w gospodarce obiegu zamkniętego mają firmy z szeroko rozumianej branży wodno-kanalizacyjnej.

Zastosowanie polietylenu w gospodarce obiegu zamkniętego

Wprowadzenie gospodarki o  obiegu zamkniętym to jeden z priorytetów Komisji Europejskiej, która niemal pięć lat temu opublikowała pakiet aktów prawnych wraz z propozycjami zmian w dyrektywach odpadowych. Efekty, licząc od teraz, widoczne mają być za 10 lat. Celem jest osiągnięcie do 2030 r. ponownego użycia i recyklingu: 65% odpadów komunalnych, 75% odpadów opakowaniowych, a ponadto 10% składowanych odpadów komunalnych oraz 0% składowania odpadów segregowanych.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Jak twierdzi Dorota Burchart-Korol w, celem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest zmniejszenie ilości odpadów do zera, a  projektowanie poszczególnych elementów produktu powinno uwzględniać ich demontaż, przetworzenie i ponowne wykorzystanie. Podstawową cechą gospodarki cyrkulacyjnej jest systemowe myślenie, zgodnie z którym produkt jest traktowany jako jeden z elementów cyklu życia, uwzględniając etapy przetwarzania i wielokrotnego wykorzystania. Z kolei dr inż. Joanna Zarębska w stwierdza, że tego typu gospodarka polega na zamknięciu cyklu życia wyrobów, w których produkt nie trafia do kosza i na wysypisko po zakończeniu jego użytkowania, ale zostaje ponownie wykorzystany poprzez odzysk i recykling. Ta koncepcja dotyczy również recyklingu wewnątrzprodukcyjnego i tzw. giełdy odpadów. Natomiast E. Jastrzębska w uważa, że GOZ to nie tylko zmiany w działaniu, lecz przede wszystkim w myśleniu. Zrównoważona perspektywa musi zostać wprowadzona już na etapie projektowania, determinując stosowane dalej rozwiązania technologiczne i systemowe. GOZ przekłada się zatem zarówno na nowe rozwiązania, jak i nowe modele biznesowe, w każdym aspekcie wymagając ścisłej współpracy w poszukiwaniu interdyscyplinarnych rozwiązań i zapewnieniu ich skalowalności. 

Przykłady gospodarki obiegu zamkniętego rur z polietylenu

W gospodarce obiegu zamkniętego dużą rolę do odegrania mają firmy z sektora wodno-kanalizacyjnego, począwszy od tych zamawiających usługi, poprzez projektantów, producentów i wykonawców. GOZ, a co za tym idzie – zrównoważony rozwój, to element codziennej działalności spółki Uponor Infra, mającej ponad 60 lat doświadczenia w produkcji rur i kształtek z tworzyw sztucznych na potrzeby budowy i renowacji sieci wod-kan. W minionym roku rury polietylenowe DN1000 tej firmy wykorzystano m.in. do budowy tymczasowego rurociągu w Warszawie, w efekcie czego wyeliminowano awaryjny zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły. Rok później te same rury, dostarczone przez Uponor Infra w 2019 r., zdemontowane i zdezynfekowane, wykorzystano ponownie do tego samego celu.

Warszawska inwestycja to przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Technologia PE umożliwiła w 2019 r. budowę rurociągu w zaledwie osiem dni (szybka praca oznacza mniejszą emisję; zgrzewanie rurociągu trwało 6,5 dnia), a po demontażu przewody przeznaczono do odsprzedaży i ponownego wykorzystania – tym razem do budowy kolejnego rurociągu tymczasowego. Długa żywotność w odniesieniu do rur PE-HD to jednak nie wyjątek, a reguła. Podobnie było w przypadku jednej z inwestycji koncernu KGHM – rury służące do transportu szlamu po kilkunastu latach działania zdemontowano i odsprzedano do powtórnego wykorzystana (wymieniono je nie z uwagi na zły stan, ale potrzebę montażu przewodów o większej przepustowości). Nowy rurociąg również został wykonany z polietylenu w technologii PE-HD.

Gospodarka wodna dla przyszłych pokoleń

Zgodnie z założeniami GOZ odpady poprodukcyjne powstałe w trakcie produkcji rur PE w zakładzie firmy Uponor Infra nie trafiają na składowiska, a są mielone i zawracane do produkcji. Są przeznaczone np. do produkcji przewodów grawitacyjnych (systemy ciśnieniowe produkuje się z czystego surowca PE, natomiast w przypadku grawitacyjnych dopuszcza się stosowanie własnych materiałów wtórnych). Część z nich jest też odsprzedawana – produkuje się z nich np. doniczki na kwiaty czy kołpaki.

Cały artykuł został opublikowany w nr 4/2020 magazynu Kierunek Wod-Kan

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ