Klucz do bezpieczeństwa powodziowego
Poprawa bezpieczeństwa powodziowego dzięki reformie gospodarki wodnej. Omówienie planów zarządzania ryzykiem powodziowym. To główne tematy poruszone na spotkaniu przedstawicieli rządu, samorządowców i specjalistów od gospodarowania wodami. Na zaproszenie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego odbyło się kolejne spotkanie koordynacyjne dotyczące działań na rzecz bezpieczeństwa powodziowego Środkowej Wisły.
– Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest jednoznaczny podział kompetencji pomiędzy organy administracji rządowej i samorządowej. Dlatego w założeniach Prawa wodnego proponujemy uporządkowanie tego systemu w myśl zasady - jedna rzeka, jeden gospodarz – powiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.
Podczas spotkania minister przypomniał także o celach i założeniach reformy gospodarki wodnej. – Planowanie strategiczne, uwzględniające wszystkie elementy zarządzania i gospodarowania wodną, to klucz do bezpieczeństwa powodziowego. Życie, zdrowie i mienie ludzi jest najważniejsze. Przy planowaniu inwestycji trzeba jednak także pamiętać o wodzie jako dobru niezbędnym do życia. Dlatego tak ważne są plany gospodarowania wodami w dorzeczach, które zawierają m.in. analizy, czy i jak możemy ingerować w rzekę, i czy te inwestycję są na pewno potrzebne – dodał minister Gawłowski.
Najważniejszym efektem reformy wodnej, prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska, jest uporządkowanie władztwa wodnego i oddzielenie gospodarowania zasobami wodnymi od zarządzania majątkiem wodnym. Zmiany mają się także przyczynić do usprawnienia finansowania inwestycji wodnych. Reforma zapewni ponadto pełną implementację unijnego prawa wodnego do polskiego porządku prawnego.
Źródło: www.mos.gov.pl
Fot.: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie