Partner serwisu
13 maja 2014

Projekt Żory

Kategoria: Osady ściekowe

Projekt, realizowany przy współpracy pomiędzy miastem Żory, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Żorach, Polish Wood Cluster oraz Politechniką Śląską, stanowi próbę współspalania mokrych osadów ściekowych z biomasą.

Projekt Żory

Współspalanie w cementowaniach czy kotłach energetycznych wymaga wysuszenia  osadów ściekowych nawet do 90% suchej masy. W trakcie suszenia mogą wydzielać się różne lotne związki o przykrym zapachu, co może przyczynić się do „uciążliwości odorowej” danej instalacji. Z tego względu podjęto próbę współspalania mokrych osadów ściekowych z biomasą.

Projekt ma on na celu budowę innowacyjnego systemu termicznej utylizacji osadów. Wykorzystane zostaną tutaj komunalne osady ściekowe powstałe na terenie oczyszczalni ścieków oraz biomasa z pielęgnacji lasów oraz zieleni Miejskiej w Żorach. Produkowane ciepło zostanie wykorzystane w instalacji centralnego ogrzewania części Miasta Żory oraz do zabezpieczenia energetycznego procesu fermentacji metanowej osadów pościekowych. Połączenie inwestycji pozwoli miastu na zmniejszenie tak zwanej „niskiej emisji” w rejonie ścisłego centrum miasta – jest to uzupełnienie akcji „Błękitne niebo nad starówką”. Projekt ten przyczyni się do udziału osadów ściekowych przekształcanych termicznie, jak również do zwiększenia roli odnawialnych źródeł energii w krajowej energetyce [1].

Projekt instalacji jest w dużym stopniu innowacyjny, dlatego wymaga wdrożenia szeregu prac badawczo-rozwojowych.

Literatura:
[1] Gaweł I., Kubicka S., Szlęk A.: Modelowe rozwiązanie spalania osadów ściekowych, „Piece Przemysłowe & Kotły” 2013, nr 3-4, s. 20-23.

Fot.: Energopomiar Sp. z o.o.

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 1/2014 magazynu „Ochrona Środowiska”

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ