Sejm uchwalił nowelizację Prawa wodnego
Ułatwienia przy oczyszczaniu ścieków komunalnych
Ustawa nakłada na gminy odpowiedzialne za aglomerację wodno-ściekową obowiązek przeprowadzania co dwa lata przeglądu ich obszarów i granic oraz aby w razie potrzeby mogły dokonać stosownych zmian. Jest to odpowiedź na postulaty samorządów, które chciały wprowadzenia elastycznego mechanizmu umożliwiającego dokonywanie zmian w obowiązujących uchwałach sejmików województw wyznaczających aglomeracje. Ta zmiana pozwoli na systematyczne dostosowywanie obszarów i inwestycji do faktycznych potrzeb.
Wprowadzone zostanie również pojęcie gminy wiodącej pełniącej rolę koordynującą w aglomeracji. Ponadto uzupełniono definicję samej aglomeracji o końcowy punkt zrzutu ścieków komunalnych, to powinno wpłynąć na zmniejszenie kosztów realizacji inwestycji w gminach.
– Ta nowelizacja to początek zmian porządkujących gospodarkę wodną. Mam nadzieję, że w niedługim czasie rząd przyjmie założenia do nowego Prawa wodnego. A na ich podstawie powstanie ustawa, która będzie prawnym kręgosłupem reformy porządkującej kompetencje w gospodarowaniu wodami oraz zarządzaniu infrastrukturą wodną – zapowiedział minister Gawłowski.
Źródło: www.mos.gov.pl
Fot.: Ministerstwo Środowiska