Partner serwisu
13 września 2022

„Nie” dla podwyżek cen wody i ścieków dla mieszkańców

Kategoria: Aktualności

Dzięki nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dodatkowe 13,7 mld zł z PIT trafi do samorządów, które powinny być w stanie utrzymać dotychczasowe ceny za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków - tak brzmi stanowisko MI.

„Nie” dla podwyżek cen wody i ścieków dla mieszkańców

Do tej pory do Wód Polskich wpłynęło około 400 wniosków o skrócenie obowiązującej taryfy wodno-ściekowej, z czego 150 zostało odrzuconych. Tryb skrócenia taryfy jest trybem szczególnym, dlatego Wody Polskie jako regulator cen rygorystycznie oceniają takie wnioski i odrzucają je w przypadku stwierdzenia braku zasadności podwyżek. 

Każda gmina dostanie rządowe wsparcie, dlatego zwiększanie cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków powinno być zahamowane. Pozwoli to ograniczyć inflację i pomoże mieszkańcom. Samorządy powinny stosować dopłaty lub bilansować rosnące koszty, aby pozostawić ceny wody i ścieków na obecnym poziomie. To ważne, gdyż woda jest powszechnym dobrem, które nie powinno być drogie dla zwykłych ludzi – powiedział Marek Gróbarczyk.

Apel o wycofanie wniosków o zmianę taryfy

Minister przypomniał również, że każda proponowana podwyżka będzie szczegółowo sprawdzana przez Wody Polskie, czyli regulatora cen.

Zorganizowaliśmy kilka miesięcy temu wspólne posiedzenie komisji rządu i samorządu terytorialnego, w trakcie którego wpłynął do nas wniosek o podwyżki cen. Rząd przygotował propozycje wsparcia dla samorządów, dlatego apelujemy, by władze samorządowe wycofały wnioski o zmianę taryf i pozostawiły ceny na obecnym poziomie. Naszym celem jest to, by podwyżka cen wody wyniosła zero procent – podsumował minister Gróbarczyk.

Ceny nie mogą wykluczać społecznie mieszkańców

Paweł Rusiecki, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym zaznaczył, że zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków to zadanie własne gminy. Ceny nie mogą zatem być na tyle wysokie by wykluczać społecznie mieszkańców. Podkreślił, że obowiązująca ustawa daje samorządom możliwość dopłaty do cen za wodę i ścieki. Zaapelował również, by samorządy podjęły działania i wspomogły swoje przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.

To, że zbiorowe zaopatrywanie w wodę i odprowadzanie ścieków zostało przeniesione na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, nie zwalnia samorządów z odpowiedzialności. W obecnej sytuacji włodarze powinni dofinansować przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, by nie ponawiały wniosków o podwyżki cen. Przez wiele lat niektóre samorządy wykorzystywały te spółki jako źródło dodatkowego dochodu na inne zadania gminy. Czas by te środki wróciły do sektora wodociągowo-kanalizacyjnego – powiedział Paweł Rusiecki.

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Marianna
2022-09-13
IGWP coś robi w tym temacie czy tylko imprezują?
koko
2022-09-15
a prąd w takim razie już takim powszechnym dobrem nie jest? dlaczego woda ma być w niezmienionej cenie jak komponenty do jej produkcji oraz prąd przede wszystkim wzrosły kilkukrotnie
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ