Partner serwisu
28 października 2022

"Ujęcie wody podziemnej w Jurowcach jako przykład rozwiązywania problemów eksploatacyjno-technologicznych

Kategoria: XXV Kongres WOD-KAN-EKO

Prelekcja pn.,,Ujęcie wody podziemnej w Jurowcach jako przykład rozwiązywania problemów eksploatacyjno-technologicznych" odbędzie się w ramach XXV Kongresu WOD-KAN-EKO w Łodzi (15-17 listopada 2022 r.). Wykład poprowadzą Lech Magrel, główny technolog z Wodociągów Białostockich oraz Jarosław Jelski, kierownik Działu Produkcji Wody Jurowce. Prelekcja dotyczyć będzie opisu funkcjonowania ujęcia wody podziemnej w Jurowcach w odniesieniu do aspektów eksploatacyjnych i technologicznych.

Miasto Białystok zaopatrywane jest w wodę pitną z ujęcia wody podziemnej w Jurowcach oraz z ujęcia wody powierzchniowej i infiltracyjnej z rzeki Supraśl w Wasilkowie, zlokalizowanych w dolinie rzeki Supraśl.

Ujęcia wody podziemnej w Jurowcach

Łączna maksymalna wydajność tych ujęć wynosi około 105 tys. m3/dobę. Wymienione ujęcia znajdują się w obrębie tej samej jednostki hydrogeologicznej o nazwie „Zbiornik wód podziemnych Jurowce - Wasilków”, obejmujący odcinek rzeki Supraśl od ujścia rzeki do Narwi po wieś Ogrodniczki (około 50 km2).

Jeszcze nie tak dawno do uzdatniania wody – do jej napowietrzania- stosowano dysze napowietrzające nazywane „dyszami białostockimi”,  które finalnie zastąpiono ozonowaniem wstępnym.

 

W Budynku filtrów zlokalizowana jest również Centralna Dyspozytornia. Jest ona centrum sterowania procesami produkcji uzdatnionej wody. To tam znajduje się główne stanowisko przyjmowania zgłoszeń od klientów zewnętrznych oraz informacji o awariach.

Mając do dyspozycji tak duży obszar ujęcia (około 50 ha) oraz przepływającą rzekę tuż za ujęciem wody przedstawiono kilka pomysłów na wykorzystanie tego potencjał:

  • wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej na terenie ujęcia
  • wybudowanie elektrowni wiatrowej do wytwarzania energii elektrycznej. Teren ujęcia jest w dolinie, odległość od zabudowań ludzi jest duża a infrastruktura energetyczna i własne linie energetyczne – przesyłowe praktycznie w zasięgu ręki.
  • zamiast zostawienia ziemi leżącej odłogiem może wykorzystać ją pod uprawę wierzby lub topoli energetycznej.
  • zainstalowanie turbin na rurociągach przesyłowych i na rurociągach o dużym spadku.

 

O XXV Kongresie WOD-KAN-EKO

W programie:

  • debaty tematyczne,
  • wieczorna integracja,
  • wystawa stoisk.

Rolę Partnerów Branżowych objęły:

  • Wodociągi Miasta Krakowa,
  • Wodociągi Białostockie,
  • Wodociągi Katowickie S.A.,
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach,
  • MPWiK w m. st. Warszawie S.A.

Patronem Honorowym wydarzenia została Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie". Kongres objęty Patronatem Merytorycznym przez Stowarzyszenie Lubuskie Forum Wodociągowe oraz Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o. wydawca magazynu Kierunek Wod-Kan i portalu kierunekWODKAN.pl. Honorowymi Gospodarzami konferencji są Łódzka Spółka Infrastrukturalna oraz ZWiK Łódź. Złotym Partnerem Konferencji jest Gamon Trucks Sp. z o.o. Partnerem Platynowym jest Saint-Gobain PAM. Partnerem Strategicznym jest Unisoft Sp. z o.o.

fot. Wodociągi Białostockie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ